09/04/2022
Kasonic Beers 8 11 16 8 - 55 -
Anonymous BC 7 12 11 6 - 53 -

Τους έσπασαν το αήττητο τα παλικάρια των Kasonic Beers!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Kasonic Beers έσπασαν το αήττητο των Anonymous   , καθώς τους νίκησαν στο έξτρα πεντάλεπτο  με σκορ  55-53 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θοδωρή Κόκκαλη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα , 5-2, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-5 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον ένα , 8-7  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ευάγγελος Ζυγούρης  με 3 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε και ο Κώτσιας    .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Ζυγουραίοι και η παρέα τους κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ μέχρι στα μέσα του δεκαλέπτου , 15-14 , οι Anonymous προσπέρασαν με τέσσερις , 15-19 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στη απόλυτη ισορροπία , 19-19  . Ο Ευάγγελος Ζυγούρης πέτυχε 5 πόντους  ,  ενώ από τους ηττημένους ο Κώτσιας  είχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τον Μπιτσακάκη να ξυπνάει από το λήθαργο του πρώτου ημιχρόνου αύξησε εκ νέου την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους τέσσερις πόντους  , 25-29 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση οδηγού , 31-36   . Ο Γιώργος Ζυγούρης   πέτυχε 6 πόντους  , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μπιτσακάκης .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic με τους Κόκκαλη , Προσηλιακό και Γιώργο Ζυγούρη να ηγούνται των προσπαθειών τους ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση , 41-39 και 43-40 , οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ νέου με τους Μπιτσακάκη και Κώτσια , 43-45 , με το τέλος της αναμέτρησης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 47-47 . Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φοβεροί και τρομεροί Beers με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν σε θέση οδηγού  , 54-49  , με την ομάδα του Θοδωρή Κόκκαλη να πανηγυρίζει εν τέλει μια σπουδαία και συνάμα παλικαρίσια νίκη , καθώς το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους δύο ,55-53 , όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμετρησης .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κόκκαλης  με 13  πόντους και 18 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Κώτσιας  είχε 22 πόντους , 7 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα  .

Οι Kasonic Beers είχαν 11/34 δίποντα , 9/42 τρίποντα  , 6/14 βολές ,  42 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 16 λάθη , ενώ οι Anonymous είχαν 13/32 δίποντα , 7/41 τρίποντα , 6/12 βολές , 58 ριμπάουντ , 16 ασίστ ,  12 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 23 λάθη .

Kasonic Beers(Κόκκαλης): Γεωργακλής , Καρακωνσταντής 7 , Προσηλιακός 16 , Μιχαήλ Ζυγούρης 3 , Ευάγγελος Ζυγούρης 2 , Γιώργος Ζυγούρης 13 , Γκόνης 1 , Κόκκαλης 13   .  Anonymous (Αλεφαντίνος) : Στεφανάτος , Κώτσιας 22 , Ελευθεριάδης 7 , Αλεφαντίνος , Μπουτσικάκης 12 , Φιλαρτζής 3 , Τριανταφύλλου , Κουρτέσης 1 , Μπέλλος 8   .

Τι μας άρεσε : Η τεράστια νίκη που πέτυχαν οι Kasonic , καθώς έγινε η ομάδα που έσπασε το αήττητο πρωτοπόρων του ομίλου , Anonymous!