08/10/2020
Bulldogs 11 6 10 10 - 37 -
Myrmidons BC 6 15 7 12 - 40 -

Τους ξέρανε στο τέλος ο Κοσκινάς!

Στο κλειστό του Seven για τη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Development 2 οι Myrmidons ΒC πήραν τεράστια νίκη ενάντια των Bulldogs(37-40)με τρίποντη βόμβα του Κοσκινά στο τέλος  της αναμέτρησης.

Το παιγνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες , εναλλαγές στο σκορ και ατελείωτο σασπένς και στα σαράντα λεπτά του παιχνιδιού.

Οι Myrmidons ξεκίνησαν δυνατά και με καλάθια των Κοσκινά και Νιωτάκη προηγήθηκαν (0-4) , με τους γηπεδούχους ν’ απαντούν με ένα σερί (8 -0)με Διαμάντη και Δημητρακόπουλο να πετυχαίνουν από τέσσερις και δύο πόντους αντίστοιχα  , ενώ οι Γεωργόπουλος και Λαζανάκης πρόσθεσαν από έναν .Το τέλος της περιόδου βρήκε τους πορτοκαλί να προηγούνται με (11-6)

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στο Νίκο Πετρόπουλο και την παρέα του .Οι Myrmidons έβγαλαν σκληράδα στην άμυνα  , έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και μ' ένα σερί (10 – 2) προηγήθηκαν (13 – 19).Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται (17-21) .

Στη τρίτη περίοδο οι Myrmidons βρέθηκαν να προηγούνται με (19 – 26). Ήταν το χρονικό σημείο που οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν με περισσότερο καθαρό μυαλό, καθώς πέρασαν τη μπάλα χαμηλά στο καλάθι και με έναν εκπληκτικό Δημήτρη Απέργη που πέτυχε οχτώ συνεχόμενους πόντους έφεραν τον αγώνα σε απόσταση αναπνοής με σκορ (27-28) , όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο απολαυστικό από τα τελευταία δευτερόλεπτα ενός αγώνα μπάσκετ είχε πει κάποτε ο Τσαρλς Μπαρκλεϊ και τα όσα διαδραματίστηκαν στο κλειστό του Seven ανάμεσα στις δύο ομάδες τον επιβεβαίωσαν στον απόλυτο βαθμό.

Τα Bulldogs και οι Myrmidons στη τέταρτη περίοδο πήγαιναν χέρι, χέρι χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει η μία από την άλλη. Ο Απέργης με προσωπική ενέργεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας σε (32-32) . Ο Νιωτάκης με σουτ τριών πόντων έδωσε εκ νέου προβάδισμα (32 – 35) για να έρθει ο Χατζατογλου και με τρεις  προσωπικούς πόντους να κάνει το(35-35) .Η αναμέτρηση θύμισε αγώνα πυγμαχίας  με εκατέρωθεν χτυπήματα,  καθώς Νιωτάκης και Ζαραφίδης πραγματοποίησαν το (37- 37)με τον Γιάννη Κοσκινά, 1,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να πετυχαίνει ένα θεότρελο τρίποντο δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη με (37-40).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιωτάκης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους οΒασίλης Γαλάνης είχε 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο

Τα Bulldogs είχαν συνολικά 12/44 δίποντα, 0/19 τρίποντα, 13/32 βολές, 48 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη. Οι νικητές είχαν 10/49 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 2/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.

Bulldogs(Δασκαλάκης): Απέργης 9, Γεωργόπουλος 7, Διαμάντης 5, Λαζανάκης, Δημητρακόπουλος 5, Χατζάτογλου 3, Γαλάνης 2, Ζαραφίδης 6, Γκορτζάς

Myrmidons ( Πετρόπουλος ) : Παπαδέας 13 , Νιωτάκης 10 , Πετρόπουλος 4, Σπύρος Θεοδωρόπουλος , Καλόσακας, Σιμωνετάτος, Κοσκινάς 11, Κωνσταντίνος Θεοδωρόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά η τριποντάρα του Γιάννη Κοσκινά.