26/03/2023
Komic Mastoras BC 12 9 13 22 - 56 -
Los Lampriniers 16 12 8 9 - 45 -

Τους «λύγισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Μπόρει η μόλις μία πεντάδα των Los Lampriniers να του έβαλε δύσκολα για τρία δεκάλεπτα, αλλά μόλις ανέβηκαν οι στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Komic Mastoras έφτασε στη νίκη με 56-45. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν αρκετά και μάλιστα μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά ο Komic Mastoras έδειξε χαρακτήρα και έφτασε το ρεκόρ του στο 17-6, με τους Los Lampriniers να πέφτουν στο 5-18.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως οι αρκετές απουσίες δεν επηρέασαν την όρεξή τους και προηγήθηκαν 0-8. Αυγερινός και Γρηγοράκης πέτυχαν τους πρώτους πόντους για την ομάδα τους, μειώνοντας σε 5-8. Λίγο αργότερα ο Σιταράς ανέλαβε δράση πίσω από τα 6,75 και με συνεχόμενα καλάθια έκανε το 8-16. Ο Komic Mastoras κατάφερε να μειώσει σε 12-16 μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σπυράτος και Σερεβέτας συνέχισαν την προσπάθεια της ομάδας τους να πλησιάσει, όμως οι Los Lampriniers έβρισκαν απαντήσεις και ευκαιρίες να ξεφεύγουν. Ο Σιταράς πήγε την διαφορά σε διψήφιο κάνοντας το 18-28, με τον Ακτύπη να γράφει στη συνέχεια το 21-28 με το οποίο έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο και με ένα σερί 7-0 έφτασαν στην ισοφάριση για το 28-28. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αρνούνταν να τους επιτρέψουν να πάρουν το προβάδισμα, το οποίο κράτησαν με τον Σιταρά (32-34). Ο Γρύλλης με δική του προσπάθεια έκανε το 32-36 και το δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Καμηλαράκη για το 34-36.

Ο Komic Mastoras μπήκε πιο σοβαρός στο τέταρτο δεκάλεπτο και φαινόταν πως στο μυαλό όλων ήταν μόνο η νίκη. Το προσπέρασμα δεν άργησε να έρθει, με τον Ακτύπη να γράφει το 38-36, ενώ ο Λίγγρης ανέβασε την διαφορά κάνοντας  το 40-36. Ο Σπυράτος «εκτέλεσε» δις πίσω από την γραμμή του τριπόντου και έστειλε την ομάδα του στο +10 (46-36), με το μομέντουμ πλέον να είναι ξεκάθαρα στην μεριά του Komic Mastora. Λίγγρης και Αυγερινός ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 54-40 και τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 56-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 12 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.  Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Πάρις Σιταράς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Komic Mastoras είχε 16/40 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 6/14 βολές, 32 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Los Lampriniers μέτρησαν 13/30 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 4/5 βολές, 30 ριμπάουντ, 9 ασίστ, όπως και 4 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ακτύπης 5(2ρ.), Αυγερινός 7, Γρηγοράκης 6(8ρ.), Καμηλαράκης 2(1ρ.), Λίγγρης 12(5ρ.), Νικόλας 7(8ρ.), Σερεβέτας 2(5ρ.), Σπυράτος 15(3ρ.)

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Βαμβακάς 7(4ρ.), Βασιλάκης 3(2ρ.), Γρύλλης 6(13ρ.), Ρίζος 8(3ρ.), Σιταράς 21(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μάχη που έδωσε για τρία δεκάλεπτα η πεντάδα των Los Lampriniers.