30/01/2023
Στιφάδο Bulls 5 20 28 12 - 65 -
ReTirees 15 10 17 14 - 56 -

Τους πήρε στις πλάτες του ο Μπουρούσης!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ReTirees, οι Στιφάδο Bulls κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με 65-56 για την 16η αγωνιστική της Elite League by Betsson, με τον Μπουρούση να τους παίρνει από το χεράκι!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους ReTirees, καθώς με 6 πόντους του Κωστούλα, 4 του Τσιρίδη και τρίποντο του Τσιλάβη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 5-15. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Καττή και Μπουρούση να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Τσιρίδης και Κωστούλας εκτέλεσαν εύστοχα από την περιφέρεια, δίνοντας αέρα 12 πόντων στους φιλοξενούμενους, 9-21. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Μπουρούσης και με 16 δικούς του πόντους και 4 του Πρόκου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 25-25, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Κρητικού και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με τρεις τρίποντες βόμβες του Παλτόγλου, 6 πόντους του Τσελεμπή, 5 του Μπουρούση, 4 του Καραβασάνη και τριποντάκι του Ζαχάρου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 51-36. Την παρέα του Κουσούλη κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Τσιλάβη, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Ρομποτής και Τσιρίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 53-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με εύστοχες προσπάθειες των Καραβασάνη, Παλτόγλου και Ζαχάρου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-56! Για τους "Συνταξιούχους" πάλεψαν στα τελευταία λεπτά για την ανατροπή οι Τσιρίδης, Τσιλάβης, Κωστούλας, Στόλης και Πλεξουσάκης, χωρίς όμως να είναι αρκετό για τους φιλοξενούμενους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 17/36 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/11 βολές, 13/34 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Μπουρούσης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 9/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Τσιλάβης με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/3 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Στιφάδο Bulls (Κρητικός): Παγουλάτος, Μαστρακούλης, Μπουρούσης 23 (1), Πρόκος 4, Τσελεμπής 6, Παλτόγλου 13 (4), Καραβασάνης 10 (1), Καττής 2, Ζαχάρος 5 (1), Πολίτης, Παρθένης 2

ReTirees (Κουσούλης - Σαρρής): Μαθιουδάκης 2, Στόλης 3 (1), Τσιλάβης 13 (3), Ρομποτής 6, Κωστούλας 15 (1), Τσιρίδης 12 (1), Πλεξουσάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το show του Μπουρούση στο πρώτο μέρος, αλλά και η εικόνα που παρουσίασαν οι ReTirees!