20/09/2022
Brazzers 10 22 4 23 - 59 -
ReTirees 19 12 17 13 - 61 -

Τους Πι-Στόλη-σε στο τέλος!

Το βράδυ της Τρίτης 20 Σεπτεμβρίου στο ASH, για την πρώτη αγωνιστική της Ελίτ , οι ReTirees με σουτ του Στόλη στα 2,5 δευτερόλεπτα, κατέκτησαν μια πολύ μεγάλη νίκη με 59-62 απέναντι στους Brazzers,μπαίνοντας με το δεξί ατο πρωτάθλημα.

Οι ReTirees πατούσαν καλύτερα σε όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και με πρώτο βιολί τον Πλεξουσάκη με 5 πόντους και τους Μαθιουδάκη, Τσιλάβη να έχουν από 4, κρατούσαν προβάδισμα με 10 – 19. Για τους Brazzers που έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, ξεχώρισε ο Γιοβάνης 5 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Βαρθολομαίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πάρουν τα ηνία του αγώνα και με ηγέτη στην επίθεση των Αμπάζογλου με 7 πόντους, 4 του Βαρθολομαίου και τρίποντα από Γιοβάνη – Χρόνη, πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 32 – 31. Για την ομάδα του Κουσούλη, ξεχώρισε ο Πλεξουσάκης με 4 πόντους, ενώ ένα τρίποντο πέτυχε ο Σαρρής.

Οι ReTirres ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα(4 πόντους παθητικό) και επίθεση στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρηδες τους Στόλη με 6, Τσιλάβη με 4 πόντους αντίστοιχα και Cramer, Λουκόπουλο, Μαθιουδάκη να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν με 36 – 48.

Πόντο πόντο πήγαινε το πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με Βαρθολομαίο, Γιοβάνη και Κούρογλου(4) και τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα, με τρίποντο του Cramer και καλάθια από Πλεξουσάκη και Κωστούλα(46-55). Στην συνέχεια οι Brazzers έτρεξαν ένα απίθανο 10-0 με τον Δαρδαμάνη καθοριστικό με 6 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλο σουτ του Στόλη στα 2,5 δευτερόλεπτα , πήραν το δίποντο 59 – 61.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Πλεξουσάκης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ορέστης Κούρογλου με 13 πόντους, και 15 ριμπάουντ.

Οι Brazzers είχαν 12 / 37 δίποντα, 8 / 27 τρίποντα, 11 /21 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι ReΤirees είχαν 22 / 46 δίποντα, 3 / 26 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Brazzers(Γιοβάνης): Αμπάζογλου 8, Βαρθολομαίος 13, Γιοβάνης 10, Δαρδαμάνης 8, Κατέρης, Κούρογλου 13(15ρ.), Μπάρμπας, Σαμπάνης 1, Χρόνης 6.

ReTirees(Κουσούλης): Cramer 10(7ρ.), Γιαμαίος 1, Κωστούλας 2, Λουκόπουλός 4, Μέξας, Μαθιουδάκης 8, Πλεξουσάκης 14, Σαρρής 6, Στόλης 10, Τσιλάβης 6(9ρ.), Τσιρίδης.

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ από δύο πολύ ποιοτικές ομάδες.