16/02/2022
Brazzers 17 28 13 16 - 74 -
Souvlakers 21 12 12 15 - 60 -

Τους «σούβλισαν» στο ζωγραφιστό!

Την Τρίτη το βράδυ 15 Φεβρουαρίου στο Mπασκετάκι Aρένα, οι Brazzers με την φρόντ λάιν να έχει συνολικά 46 πόντους και 35 ριμπάουντ, επικράτησαν με 74-60, απέναντι στους μαχητικούς σε όλη την διάρκεια του αγώνα Souvlakers!

Ο ρυθμός ήταν εκπληκτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα και τους Souvlakers να έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Ο Κάρολος Barkshire ήταν σε εξαιρετικό βράδυ πετυχαίνοντας 10 πόντους , ενώ με τρίποντες βόμβες ακολούθησαν Αδάμης και Αγγελόπουλος. Για την ομάδα του Βενέτη, ο Γιοβάνης ήταν μπροστάρης με 6 πόντους και ακολουθούσε ο Δαρδαμάνης με 5, για το 17 – 21.

Οι Brazzers έπαιξαν εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση με 28 πόντους. Ο Μπάρμπας με σκυλίσια άμυνα και δύο τρίποντα, έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους και με βοήθειες κυρίως από Κούρογλου(6) και Αμπάζογλου (7), ξέφυγαν με 45 – 33. Στην αντίπερα όχθη , η ομάδα του Ποντίκη αντιμετώπιζε πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, με τον Ερρίκο μόνο να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Αγγελόπουλο να βάζει το δεύτερό του τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό και με ηγέτη τον Κωνσταντινίδη με 6 πόντους και τον Μπάρμπα να βάζει ακόμα ένα τρίποντο, κρατούσαν διαφορά ασφαλείας( 58 – 45). Την επίθεση των Souvlakers, κρατούσαν Ερρίκος, Κάρoλος και Δάμης με 4 πόντους έκαστος.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τον Κάρολο να βάζει ακόμα 6 πόντους και τον Ερρίκο να προσθέτει ένα τρίποντο, μείωσαν 62 – 56. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους με μπροστάρη τον Αμπάζογλου με 5 πόντους, άνοιξαν την διαφορά και διαμόρφωσαν το τελικό 74 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ανδρέας Γιοβάνης με 7 πόντους , 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάρολος Barkshire με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Brazzers είχαν 25 / 51 δίποντα, 7 / 17 τρίποντα, 3/13 βολές , κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Souvlakers είχαν 20 / 45 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 15, Αντωνακάκης 2, Γιοβάνης 7(13ρ.), Δαρδαμάνης 7, Ζαφειράκης 8, Κούρογλου 10, Κωνσταντινίδης 14(10ρ.), Μπάρμπας 11.

Souvlakers (Ποντίκης): Κάρολος 23(15ρ.) Ερρίκος 16, Αγγελόπουλος 6, Αδάμης 3(12ρ.), Δάμης 10(6ας.), Τσιφτσής 2.

Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν πολύ γρήγορο με τις δύο ομάδες να διαθέτουν ποιοτικότατο ρόστερ.