10/10/2022
Elapuse BC 24 16 11 15 - 66 -
Myrmidons BC 22 22 7 10 - 51 -

Τους χόρεψε ο Ζορμπάς!

Στο Basketaki Arena για Basketaki Cup, η Ela Puse πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκε των αξιόμαχων Myrmidons με σκορ 66-51 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θανάση Ζορμπά , καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ,10-4 και 15-7,οι Myrmidons αντέδρασαν μειώνοντας στους τέσσερις,18-14, με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-8 προσπέρασαν με δύο , 22-24, για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων, καθώς με καλάθια των Σαραντόπουλο και Μιγιόνι έκλεισαν τη περίοδο με σκορ 24-22. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Ζορμπάς πέτυχε 8 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο εκπληκτικός Καλόσακας είχε 9 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Αναγνώστου και παρέα του αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους,32-24, οι Myrmidons με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Νιωτάκη και Ραχωβίτσα να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στους τέσσερις,32-28, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 40-34 υπέρ της Ela Puse . Ο Κωνσταντινίδης, Κλαουδάτος και Ζορμπάς πέτυχαν από 3 πόντους, ενώ ο Νιωτάκης είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη πρωτοπορία στο σκορ,45-37 και 47-39, ο Νιωτάκης μείωσε στους έξι, 47-41,με την Ela Puse να πραγματοποιεί σερί 4-0 και να κλείνει τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 51-41. Ο Μιγιόνης πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Νιώτάκης είχε .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση του Basketaki Cup με σκορ 66-51 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Ζορμπάς με 19 πόντους , 6 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Καλόσακας είχε 17 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Η Ela Puse είχε 19/44 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 4/10 βολές , 49 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 4 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 16 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/40 δίποντα , 5/26 τρίποντα , 12/18 βολές ,34 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 7 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 4 λάθη .

Ela Puse(Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Βλαντής 3, Δημητριάδης 4, Ζορμπάς 19, Κλαουδάτος 6, Κωνσταντινίδης 3, Μιγιονης 17, Σαραντόπουλος 12, Φραγκογιάννης Myrmidons(Πετρόπουλος) : Θωμάς, Καλόσακας 17, Κοσκινάς 2, Λούης 3, Μαστροκωστόπουλος, Νιωτάκης 11, Πετρόπουλος 2, Ραχωβίτσας 15, Σιμωνετάτος, Φώσκολος 1 .

Τι μας άρεσε : Το ποσοστό ευστοχίας του Θανάση Ζορμπά έξω από τη γραμμή των 6,75!