05/03/2024
Melisses BC 10 12 13 7 - 42 -
Boom Shakalaka 7 13 12 9 - 41 -

Tους «δούκασε» ο Χριστόφορος!

Οι Melisses, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, νίκησαν τις απουσίες και τη Boom Shakalaka στα σημεία και πλέον προετοιμάζονται για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Λίγο μουδιασμένα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο πρώτο τετράλεπτο, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε μία εκ των δύο βολών που εκτέλεσε ο Ν. Δούκας και τον Μπούρμπουλα να ανοίγει το σκορ για την Boom από κοντά. Οι Μέλισσες πήραν μπρος από μακριά και με ένα τριποντάκι από τον Ν. Δούκα και τον Νάνη, για να έρθει και να μειώσει στους τρεις ο Μπούρμπουλας με ακόμα πέντε δικούς του. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 10-7.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους δια χειρός Χ. Δούκα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, ο οποίος έβαλε έτσι μπροστά τους γηπεδούχους με double score, 14-7. Η ομάδα του κοουτς Μπουρνουσούζη έσφιξε την άμυνα της, συνέχισε να βασίζεται επιθετικά στον Μπούρμπουλα και στον Αγγελάκη και ισοφάρισε με δύο λεπτά να απομένουν, 20-20, αλλά οι δύο πόντοι από τον Νίκο και οι ακόμα τέσσερις από τον Χριστόφορο Δούκα κράτησαν σε προνομιακή θέση τους γηπεδούχους, 22-20.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κοττέας με πέντε μείωσε εκ νέου τη ψαλίδα για τη Boom, 30-27, η οποία συνέχισε να ακολουθεί στο σκορ, μετά τα δύο ακόμα εύστοχα mid range σουτάκια του Χ. Δούκα. Οι δύο ομάδες αύξησαν την αποδοτικότητα τους επιθετικά, όμως οι γηπεδούχοι με δύο ακόμα πόντους του Νάνη, διατήρησαν τα ηνία του ματς, 35-32.

Ο Αγγελάκης άνοιξε το σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου από τη γραμμή των βολών, για να τον ακολουθήσει ο Μπούρμπουλας και να βάλει για πρώτη φορά την Boom μπροστά στο σκορ, 35-37, στο 36ο λεπτό! Ο Χ. Δούκας, έχοντας στο πλευρό του τον Μπουγιούκο, έδωσαν τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι Μέλισσες, οι οποίες αν και έπαιξαν με τη φωτιά, επιβίωσαν στο τέλος και έφυγαν νικήτριες από τον Άγιο Νικόλαο.

Bettson MVP για τις Μέλισσες αναδείχτηκε ο Χριστόφορος Δούκας, ο οποίος έκανε double double με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασιστ ενώ από τη Boom Shakalaka διακρίθηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας, πετυχαίνοντας και αυτός double double, με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Melisses (Δούκας): Δούκας Χ. 17, Δούκας Ν. 8, Μπουγιούκος 8, Νάνης 7, Παπαδιάς 2.

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 7, Αλεφαντινός 2, Κοττέας 5, Κυρίμης, Μαρκουλής 6, Μπούμπουλας 19, Σαραντόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: H ομαδική επιθετική δουλειά της Boom και η διάρκεια των Mελισσών!