04/06/2022
Brooklyn Nerds 8 11 2 21 - 42 -
Basketfathers 12 16 17 6 - 51 -

Τη παρθενική τους νίκη πέτυχαν οι Basket Fathers!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2 League  , οι Basket Fathers πραγματοποίησαν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς οι Brooklyn Nerds  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 42-51  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αλέξανδρο Αμπατζή , καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15  πόντους και 19 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι  με τον Παπαντωνόπουλο  να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 6-2 και 8-4 , με τους Fathers να αντιδρούν , αφού με όπλο τη εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους κλείνοντας τη περίοδο στο συν τέσσερα , 8-12  . Ο Αμπατζής  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Παπαντωνόπουλος είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με τον Αμπατζή να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους στους δώδεκα πόντους , 8-20 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου να δείχνει το 19-28 υπέρ της παρέας του Τρίμη . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αμπατζής  με 8 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Λιατόπουλος και Φορτσάκος είχαν από 2   .

Στη τρίτη περίοδο οι Fathers  συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τo τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 21-45  . Ο Τρίμης πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Παπαντωνόπουλος  είχε 2  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Basket Fathers να πανηγυρίζουν τη πρώτη  νίκη στη διοργάνωση  με σκορ 42-51  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Αμπατζής με 15 πόντους , 19 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Θεόδωρος Παπαντωνόπουλος  είχε 16 πόντους , 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  .

Οι Basket Fathers είχαν 18/66 δίποντα , 3/11 τρίποντα  , 6/14 βολές ,  59 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 7 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 13 λάθη , ενώ οι Brooklyn Nerds είχαν 13/44 δίποντα , 4/21 τρίποντα , 4/12 βολές , 44 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  3 κλεψίματα  και 14 λάθη .

Brooklyn Nerds(Παπαντωνόπουλος): Φορτσάκο 15 , Ζαμάνης 2 , Λιατόπουλος 2 , Πανδής , Χωριανόπουλος , Παπαντωνόπουλος 16 , Μακρογιαννάκης 2 , Κοντορουχάς 5    .

Basket Fathers (Αμπατζής) : Αμπατζής 15 , Σιάνης 2 , Καρακάσης , Καλτσάς 6 , Κωστής , Τρίμης 16 , Κλάδης , Περάκης 4 , Δερμιτζάκης 8 , Γαλάνης 6 , Γεωργόπουλος 5 , Γκορτζάς , Δημητρακόπουλος 35 , Διαμάντης 3 , Λαζανάκης 13 , Λούβαρης 4    .

Τι μας άρεσε : Το double-double του Αλέξανδρου Αμπατζή!