18/06/2024
Ρούκουνες 19 11 13 24 - 67 -
Athens Pistols 20 17 16 12 - 65 -

Τρατολ-ανατροπή για τους Ρούκουνες!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Τρατολάτη, οι Ρούκουνες έκλεψαν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Athens Pistols με 67-65, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 15 πόντους!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Athens Pistols να προηγούνται με 19-20, χάρη σε 7 πόντους του Μαρίνου Γονιδάκη, 6 του Σαμουήλ και τρίποντο του Negrin. Ο Τρατολάτης με τρία τρίποντα και οι Πανόπουλος - Μαργέλλος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τρατολάτης έβαλε ακόμη 5 πόντους και μαζί με τους 3 που πέτυχε ο Πουμπουρίδης, έδωσαν το προβάδισμα στους Ρούκουνες με 29-28, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και με 5 πόντους του Φιλήμωνα Γονιδάκη και 4 του Μαρίνου Γονιδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 30-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πατρώνη είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Negrin, αλλά και 4 του Φιλήμωνα Γονιδάκη, έχτισε διψήφια διαφορά 15 πόντων, 36-51. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πανόπουλου ήταν να μειώσει στους 10, 43-53, με τον Μαργέλλο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Μάντζιο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 43-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τρατολάτης ήταν αυτός που πίστεψε στη μεγάλη ανατροπή για τους Ρούκουνες και με 16 δικούς του πόντους και βοήθειες των Μαργαρίτη - Μαργέλλου, οδήγησαν στους γηπεδούχους στη νίκη με 67-65. Σαν να ξέμειναν από "όρεξη" και δυνάμεις στο φινάλε τα "Πιστόλια", με τους Μαρίνο και Φιλήμωνα Γονιδάκη να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Betsson MVP των Ρούκουνων ο Τρατολάτης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/6 δίποντα και 7/12 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Μαρίνος Γονιδάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/13 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ρούκουνες (Πανόπουλος): Τρατολάτης 32 (7), Μαργέλλος 13 (2), Μαργαρίτης 6, Πανόπουλος 3 (1), Τζήλιος 2, Πουμπουρίδης 3, Μάντζιος 8

Atnens Pistols (Πατρώνης):  Negrin 11 (1), Ανδρικόπουλος 4, Γονιδάκης Φ. 16 (1), Γονιδάκης Μ. 15, Μπαλωμένος 4, Μπούσιος 2, Σαμουήλ 10, Χριστιανόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Τρατολάτη!