11/02/2023
Green Rose BC 17 7 18 6 - 48 -
Gran Camaria 14 11 19 14 - 58 -

Τρεις MVP και νίκη για τα Camaria!

Σ’ ένα παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες τα Gran Camaria, έβγαλαν πείσμα κι αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισαν τους Green Rose με σκορ 48-58.

Η πρώτη περίοδος είχε έναν πρωταγωνιστή από κάθε ομάδα. Τον Γουναρίδη από τους τυπικά φιλοξενούμενους και τον Τριτάκη από τα Πράσινα Τριαντάφυλλα, που πέτυχαν από δέκα πόντους έκαστος. Το 17-14 μας ετοίμαζε για ένα ματς, που θα κρινόταν στο τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Camaria, έπαιξαν φοβερή άμυνα, δέχτηκαν μόλις εφτά πόντους (μόνο ο Κανίνιας ήταν παραγωγικός), με τους Καθάριο και Γουναρίδη να βρίσκουν τρόπους για να σκοράρουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με βραχέα κεφαλή (24-25).

Η αναμέτρηση έγινε εντυπωσιακή στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς κι αυτό να δίνει την εντύπωση, πως υπήρχε καθαρό μυαλό και ανάσες. Οι Βασιλόπουλος και Καναβάρος βρήκαν ρυθμό, όμως το ίδιο συνέβη με τους Περγούλη και Σγουρίδη. Το 42-44, δεν διαφοροποίησε τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος.

Τα Gran Camaria έπαιξαν πιο ισορροπημένο μπάσκετ, οι Green Rose περίμεναν τον Τριτάκη να τα κάνει όλα μόνος του κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν μία σχετικά άνετη νίκη με σκορ 48-58. Ναι καλά διαβάσατε οι νικητές δέχτηκαν μόλις έξι πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ οι ηττημένοι υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Οι νικητές μέτρησαν 9/12 βολές, 20/48 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (15 επ., 25 αμ.), 6 ασίστ, 23 λάθη και 12 κλεψίματα.

Οι ηττημένοι είχαν 2/5 βολές, 14/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 29 ριμπάουντ (12 επ., 17 αμ.), 9 ασίστ, 25 λάθη, 16 κλεψίματα και 6 κοψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκαν τρεις παίκτες, καθώς συγκέντρωσαν ίδιους βαθμούς αξιολόγησης. Ο λόγος γίνεται για τους Βασίλη Γουναρίδη (18π., 1 ασίστ, 3 λάθη), Γιάννη Καθάριο (5 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ισάριθμα λάθη και κλεψίματα) και Φώτη Περγούλη (7 πόντοι, ισάριθμα ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη και 3 κλεψίματα).

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 8 (2), Δημητρόπουλος 3, Κανίνιας 6, Καναβάρος 11 (2), Ροζάκης 2, Τζήκας, Τριτάκης 18 (2)

Gran Camaria (Σγουρίδης): Αθανασόπουλος 5, Καθάριος 5, Γουναρίδης 18 (2), Μαρίνος, Παπάζογλου, Περγούλης 7, Σγουρίδης 11, Τσακανίκας 3, Χρυσίνας 4

Τι μας άρεσε: Παρά το κρύο και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αψηφώντας την δεδομένη κόπωση