23/09/2024
New World Fix 22 15 16 18 - 71 -
Flood of Pistachios 11 15 18 17 - 61 -

Σε τρελά κέφια στην πρεμιέρα ο Ζωιτός!

Με τον Ζωιτό να κάνει παπάδες στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν, οι New World Fix κέρδισαν την μαχητική Flood of Pistachios με 71-61 για τη δεύτερη αγωνιστική της Elite League by Novibet!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι New World Fix, καθώς με 7 πόντους του Ζωιτού και 7 του Γρυπάρη βρέθηκαν δύο φορές στο +13, 15-2 & 20-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 22-11. Ο Τάλαρος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Βλάχος, Ζαφειρόπουλος και Ασπιώτης.

Στη δεύτερη περίοδο η Flood of Pistachios βρήκε τα πατήματά της και με τρίποντα των Καραγρηγορίου, Ασπιώτη και Αναματερού, μείωσε στους 4, 26-22, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Ζωιτός πήρε εκ νέου μπρος και με 7 δικούς του πόντους και τρίποντο του Παπαϊωάννου, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 37-26!

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Καραγρηγορίου και 4 του Ζαφειρόπουλου, οι πράσινοι πλησίασαν στο καλάθι, 43-41, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά η ομάδα του Τασιούδη αντέδρασε και με 7 πόντους του Γρυπάρη, 5 του Κουκουλά και τρίποντο του Παπαϊωάννου, πήρε προβάδισμα 9 πόντων, 53-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με τον Ζωιτό να είναι ασταμάτητος με ακόμη 11 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-61. Για την Flood of Pistachios στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τάλαρος, Κουσάσης και Αναματερός.

Novibet MVP των New World Fix ο Ζωιτός με 25 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/14 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Flood of Pistachios ο Καραγρηγορίου με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New World Fix (Τασιούδης): Γρυπάρης 14 (2), Ζωιτός 25 (3), Κουκουλάς 7 (1), Λυριωτάκης, Λογγίτσης 1, Πανταζής 4, Σαράντου 4, Ρωμοσιός 4, Παπαϊωάννου 8 (2), Τσιρίδης, Χατζιδάκης 4

Flood of Pistachios (Ασπιώτης): Τάλαρος 12, Καραγρηγορίου 12 (2), Αναματερός 8 (1), Ασπιώτης 7 (1), Αλικανιώτης, Βλάχος 4, Ζαφειρόπουλος 10, Γρηγορακάκης, Κοντογιάννης, Κουσάσης 4 (1), Τσίτουρας 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Fix και το πείσμα της Flood of Pistachios!