15/02/2023
Ξ@δερforce 13 9 7 10 - 39 -
Patras Orlando Tragic 16 17 4 14 - 51 -

Τρένο δίχως φρένα οι "καθόλου τραγικοί" Orlando Tragic

Το απόγευμα της Τετάρτης στα κλειστά του «Promitheas Park» διεξήχθη η αναμέτρηση ανάμεσα στους Ξ@δερforce και στους Orlando Tragic. Μετά από 40 λεπτά όμορφου μπάσκετ, οι «μωβ» κατάφεραν να διατηρήσουν το σερί νικών που έχουν και να φτάσουν στην επικράτηση με 51-39!

Στην πρώτη περίοδο, οι Tragic, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Κανατά και τον Σιαμπλή να συμβάλλει αμυντικά και οργανωτικά, ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση. Οι Ξ@δερforce βρήκαν λύσεις από το τρίποντο, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε απόσταση ενός καλαθιού στη λήξη (13-16).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κανατάς ‘’έκανε πάρτι’’ κάτω από το καλάθι, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις εμπνεύσεις των συμπαικτών του και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό που είχε από την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Χανδρινός μετατράπηκε σε ‘’αμυντικό εξολοθρευτή’’ που βοηθούσε, παράλληλα, και στο επιθετικό κομμάτι. Ενδεικτικό της σκληρής άμυνας που έπαιξαν οι παίκτες του Γοργία και του προπονητή-σύμβολο της διοργάνωσης είναι το γεγονός πως οι Ξ@δερforce στο διάστημα του δεύτερου δεκαλέπτου σημείωσαν 9 πόντους, εκ των οποίων οι 5 προήλθαν από τη γραμμή των βολών. Κάπως έτσι, οδηγηθήκαμε στο +11 του ημιχρόνου (22-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε νευρικό και για τις 2 πλευρές, με τους Ξ@δερforce να αποδεικνύονται πιο αποτελεσματικοί στα κλεισίματα αυτού και να ροκανίζουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (29-37), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ενόψει του καθοριστικού τέταρτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η επιστροφή του Κανατά στο παρκέ, ο οποίος ήταν ώρα καθηλωμένος αρκετή ώρα με 4 φάουλ στον πάγκο, έδωσε ενέργεια στην επίθεση των Tragic, οι οποίοι βρήκαν τους χώρους να ‘’σπάσουν’’ την πολύ καλή άμυνα των μαχητικών Ξ@δερforce και να μην επιτρέψουν σε αυτούς την πραγματοποίηση μιας μεγάλης ανατροπής, με το τελικό 39-51 να δίνει στους Tragic το ροζ φύλλο, το οποίο τους καθιστά ως απόλυτα αφεντικά της Master League και πιστοποιεί πως φέτος είναι για μεγάλα πράγματα!

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κανατάς, ο οποίος τελείωσε το ματς στις παρυφές του Double-Double (21 πόντους, 9 ριμπάουντ), 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 24:45 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους ηττηθέντες διακρίθηκε ο Κώστας Φάλαρης με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 35:45 λεπτά συμμετοχής.

Ξ@δερforce: Δρούγας 5, Μαρκόπουλος Παναγιώτης 3, Μαρκόπουλος Λεονάρδος 11, Πανουτσόπουλος 2, Σιδέρης 6(8 ριμπ.), Φάλαρης 8(13 ριμπ.), Χριστοδούλου 4

Orlando Tragic: Αντωνόπουλος 2, Γοργίας 7(12 ριμπ.), Κανατάς 21(9 ριμπ.), Κυριαζής Ανδρέας 8(9 ριμπ.), Κυριαζής Δημήτρης, Μιχαλόπουλος, Σιαμπλής 6(15 ριμπ., 5 ασίστ), Σπηλιωτόπουλος, Χανδρινός 7(9 ριμπ.)