22/01/2023
Intercity BC 12 19 14 20 - 65 -
Zita Group 12 8 11 9 - 40 -

Τρένο Inter... Νίκη!

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχαν να πάρουν τη νίκη και το δίποντο οι παίκτες της Intercity απέναντι στην πάντα επικίνδυνη Zita Group, με τελικό σκορ 65-40 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Οι επιθετικές τάσεις που έδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι το μεγαλύτερο επιθετικό όπλο της Zita Group Κούρτης, κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού, με τους Νικολάου και Σταματόπουλο να απαντούν προς το τέλος για το ισόπαλο 12-12 για πρώτη περίοδο.

Τα ηνία του αγώνα πέρασαν σιγά σιγά στην Intercity, με τον Αντωνίου να αρχίζει να μπαίνει στην εξίσωση της αναμέτρησης και να γίνεται παίκτης κλειδί για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 31-20.

Ο Στανίτσας πέρασε στο παρκέ, έδωσε ενέργεια και μαζί με τους Σκούμα και Κούρτη προσπάθησαν να μειώσουν πριν το τέλος της περιόδου, αλλά ο Πολοπετράκης δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-31.

Δεν άφησαν να πάει χαμένο το καταπληκτικό τους πρώτο... τριαντάλεπτο οι γηπεδούχοι και με την ίδια όρεξη έτρεξαν τον ανοιχτό γήπεδο και επικράτησαν με τελικό σκορ 65-40!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Νικολάου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη. Από Zita Group ξεχώρισε ο Γιώργος ο Σκούμας με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/51 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/41 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/12 βολές, 31 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη.

Intercity B.C (Αντωνίου): Φιλίνης, Σταματόπουλος 12, Σπαής 6, Μπαλαφούτης 9, Νικολάου 17, Νίνος 10, Σταυρόπουλος 2, Αντωνίου 2, Πολοπετράκης 7.

Zita Group (Ζήκουλης): Σκούμας 10, Κούρτης 14, Γιαννούλης 2, Τσουπάκης 4, Ζήκουλης 3, Μπερδάλης 4, Παπαπέτρου 3, Στανίτσας.

Τί μας άρεσε: Ο ανίκητος Νικολάου!