25/09/2022
Intercity BC 15 8 15 17 - 55 -
Space Jam 3 10 2 8 - 23 -

Τρένο... Intercity από νωρίς!

Ξεκίνημα για Intercity και Space Jam στο ΓΣΠ του Περιστερίου για την Development κατηγορία, με την παρέα των Αντωνίου, Μπαλαφούτη και Νικολάου να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να επικρατεί με 55-23.

Θετικότατο ξεκίνημα για την Intercity και τον ενεργητικότατο Γιώργο Μπαλαφούτη,ο οποίος παρέσυρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξεκίνησαν με ένα 10-0 και πήραν τα ηνία, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-3 και την Space να ψάχνει λύσεις και γενικά να... ψάχνεται.

Ο Μαυροσκότης... πυροβόλησε από την περιφέρεια, ο Αλεξανδρής από τη γωνία και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και βελτίωσαν την εικόνα τους. Η Intercity παρά την μειωμένη σε σχέση με το προηγούμενο δεκάλεπτο απόδοσή τηε κράτησε το προβάδισμα, 23-13 για ημίχρονο.

"Μαζεύτηκαν" οι γηπεδούχοι και είχαν απόδοση ανάλογη του ξεκινήματος, με τους Σταυρόπουλο και Φιλίνη να μπαίνουν για τα καλά στο παιχνίδι και να πηγαίνουν τη διαφορά κοντά στους 20 (34-15), με τη Space να προσπαθεί κυρίως με τον Νάστο να χτυπήσει στον αιφνιδιασμό, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-15.

Ξέφυγε το σκορ στο τέλος, με τη Space Jam να χάνει τη συγκέντρωσή της και να επιρρεάζεται λιγάκι, με τους γηπεδούχους από την άλλη να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα και να ξεκινούν θετικά τη σεζόν, με σκορ 55-23.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο συνήθης... ύποπτος Γιώργος Νικολάου με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από Jam ξεχώρισε ο Γιώργος Αλεξανδρής με 3 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/51 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 6/16 βολές, 65 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/34 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 3/13 βολές, 29 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Intercity (Αντωνίου): Αντωνίου 6, Μπαλαφούτης Γ. 17, Μπαλαφούτης Η. 2, Νίνος, Νικολάου 15 (18 ριμπ.), Σταυρόπουλος 9, Φιλίνης 6.

Space Jam (Μαυροσκότης): Αλεξανδρής 3, Γιακουμής 4, Ερρίπης, Κολέογλου, Μαυροσκότης 3, Νάστος 6, Νίκου 3, Πέτσας 4, Παπαχαρίσης.

Τί μας άρεσε: Οι έτοιμοι από... νωρίς γηπεδούχοι!