17/02/2022
Bar Χελώνα - - - - - 32 -
Falcons - - - - - 44 -

Τρένο οι Touvlakers…

Το εμπόδιο της BarΧελώνα ξεπέρασαν οι Touvlakers στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της D. League. 32-44 ήταν το τελικό σκορ με τις 2 ομάδες να παίζουν σκληρό μπάσκετ. Μπορεί oι «χελώνες» να προσπάθησαν, αλλά οι Touvlakers κατάφεραν να πάρουν την 3η σερί τους νίκη, δείχνοντας ότι είναι μια υπολογίσιμη δύναμη στην Development League!

Πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους μπήκαν στο παρκέ οι «χελώνες». Με σωστή οργάνωση και με πρωταγωνιστή την άμυνα, η ομάδα του Σπανού δημιούργησε μια διαφορά 7 πόντων (13-6). 5 πόντους πέτυχε ο Μουλαγιάννης, ενώ με 3 ακολούθησαν οι Παπαδόπουλος και Ροδόπουλος (τρίποντο). Από 1 καλάθι είχαν Κωστούλας, Καϊάφας και Φώτης για τους Touvlakers.

Το παιχνίδι γύρισαν τούμπα οι Touvlakers στο 2ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον σκόρερ ολκής Ιωάννου, η αρμάδα του Θεοδωρακόπουλου μετέτρεψε το -7 σε +2. 11 πόντους είχε ο Ιωάννου. Στην αντίπερα όχθη, από 1 τρίποντο είχαν οι Σπανός και Λαμπρόπουλος. 8-17 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Τον χαβά τους συνέχισαν οι Touvlakers στην 3η περίοδο, ξεφεύγοντας με 9 πόντους. Κύριοι παράγοντες αυτής της αντίδρασης των φιλοξενούμενων ήταν οι Ιωάννου και Φώτης που είχαν από 5 πόντους. Ανήμπορη ήταν η BarXελώνα να βρει στόχο επιθετικά, κάτι που την άφησε πίσω στο σκορ. 2 έκανε τα τρίποντα του ο Λαμπρόπουλος. 8-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 9 πόντους υπέρ των Touvlakers, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί οι «χελώνες» να προσπάθησαν, αλλά η άμυνα των Touvlakers ήταν απροσπέλαστη. 3-6 ήταν το επιμέρους και 32-44 το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Αγγελόπουλος πέτυχε τους πόντους των «χελωνών» (3) και ο Θεοδωρακόπουλος είχε 4 για τους Touvlakers που πανηγύρισαν την 3η τους σερί νίκη!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ιωάννου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38:25 λεπτά συμμετοχής. Για τις «χελώνες» ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ (6-7), 1 ασίστ και 3 κλεψίματα δίχως λάθος σε 36 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 7/33 δίποντα (21,2%), 5/18 τρίποντα (28%), 3/10 βολές (30%), 34 ριμπάουντ (11-23), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 13/31 δίποντα (42%), 3/19 τρίποντα (16%), 9/11 βολές (82%), 33 ριμπάουντ (8-25), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Αγγελόπουλος 8, Καρελάς, Λαμπρόπουλος 6, Μουλαγιάννης 4 (13 ριμπ), Παπαδόπουλος 3, Ροδόπουλος 6, Σινογιώργος 2, Σπανός 3.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Δελέγκος 6 (7 ριμπ), Ζυγομαλάς, Θεοδωρακόπουλος 4, Ιωάννου 14, Καϊάφας 2, Κοτσώνης 2, Κωστούλας 2, Μάκκας 3, Μπουχάγιερ, Φώτης 11 (8 ριμπ).

Key player:Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Κώστας Φώτης που πέτυχε 11 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα.

Τι μας άρεσε: Τα ποσοστά του Φώτη!