08/12/2022
Devotion 21 18 24 18 - 81 -
Ξ@δερforce 13 12 18 21 - 64 -

«Τρένο» χωρίς σταματημό οι Devotion

Ούτε στο εμπόδιο των Ξ@δερforce δεν σκόνταψαν οι Devotion, οι οποίοι πήραν το ντέρμπι κορυφής του ομίλου (81-64) και έκαναν το 4x4, με αποτέλεσμα να βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση στους «8» του Basketaki Patras Cup.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά για τους Devotion, οι οποίοι μπήκαν εξ αρχής πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξαν εξαιρετικά στην επίθεση και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (21-13).

Το ίδιο μοτίβο ακολούθησαν οι δύο ομάδες και στο Β' δεκάλεπτο, με τους Devotion να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να παίζουν και πολύ καλή άμυνα, την ώρα που οι Ξ@δερforce αγκομαχούσαν και στις δύο όχθες του παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με τους «κόκκινους» στο +14 (39-25).

Τίποτα δεν άλλαξε στην Γ' περίοδο, η οποία μάλιστα ήταν η πιο παραγωγική για τους τυπικά γηπεδούχους στην αναμέτρηση, καθώς σημείωσαν 24 πόντους και ουσιαστικά κλείδωσαν το ροζ φύλλο, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +20 (63-43).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Ξ@δερforce, αν και βελτίωσαν την εικόνα τους και πραγματοποίησαν το καλύτερό τους διάστημα στο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και οι Devotion πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη (81-64).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Μαργέλλος, με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Παναγιώτης Μαρκόπουλος, με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Devotion τελείωσαν τον αγώνα 24/44 δίποντα, 9/42 τρίποντα και 6/7 βολές. Μέτρησαν ακόμα 56 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη. Από την άλλη, οι Ξ@derforce είχαν 21/53 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 7/17 βολές. Πρόσθεσαν επιπλέον 49 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 7 λάθη.

Devotion: Δελάρτας 7, Δενδής 10, Κανταρτζόπουλος 22, Κλήρης 17, Μαργέλλος 18, Σαββόπουλος 0, Φατούρος 7

Ξ@δερforce: Δρούγας 9, Μαρκόπουλος Π. 21, Μαρκόπουλος Λ. 5, Σιδέρης 12, Φάλαρης 17, Χριστοδούλου 0