20/06/2024
Beerokoillers 6 11 14 19 - 50 -
Sloters 16 19 11 14 - 60 -

Ακόμη μία νίκη για τα «τρεχαντήρια» των Sloters!

Μία ακόμα νίκη μπήκε στο «σακούλι» για τους Sloters στη προσπάθεια που κάνουν για να έχουν καλύτερο πλασάρισμα στα Playoff της Summer Evolution League. Αυτή τη φορά «θύμα» τους έπεσαν οι Beerokoillers των οποίων επικράτησαν με 50-60, βγάζοντας αρκετή ενέργεια και όρεξη στο παρκέ για τη 4η νίκη τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (4-5). Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έδειξαν σε αρκετά διαστήματα πως δυσκολεύονταν να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό των Sloters και τελικά δεν απέφυγαν τη 4η ήττα τους (5-4).

Πιο αναλυτικά στις αρχές της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ρο προβάδισμα όταν ο Μανδηλαράς έγραψε το 6-5. Οι Beerokoillers δεν έμειναν για πολύ μπροστά, καθώς Ορφανίδης και Μαρούγκας έκαναν το προσπέρασμα για το 6-10, ενώ το σερί συνεχίστηκε με τον Πέππα να πρωταγωνιστεί στις τελευταίες φάσεις του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι το σκορ ξέφυγε στο 6-16.

Για αρκετή ώρα οι γηπεδούχοι έμειναν καθηλωμένοι στους 6 πόντους και οι Sloters βρήκαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν κι άλλο (6-24). Μετά από 5 λεπτά αγωνιστικής δράσης στη δεύτερη περίοδο, οι Beerokoillers έσπασαν το σερί με τον Φάτσια να γράφει το 8-24. Οι «ροζ» βρήκαν μακρινά σουτ με Μαρούγκα και Ρόκα, ενώ από την άλλη Βιντζηλαίος και Φάτσια προσπαθούσαν να βελτιώσουν κάπως τη κατάσταση, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν. Στο ημίχρονο το «κοντέρ» έδειχνε +18 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 17-35.

Οι Beerokoillers πήραν ώθηση από τα καλάθια του Φάτσια, αλλά και του Βιντζηλαίου με αποτέλεσμα να πλησιάσουν σε απόσταση 10 πόντων (31-41). Ο Μαρούγκας, όμως, ανέλαβε δράση στο σημείο εκείνο καθώς με μία δίποντη και μία τρίποντη εκτέλεση ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 15 πόντους και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 31-45, με τους Sloters να έχουν στα χέρια τους ένα προβάδισμα ασφαλείας.

Ο Βαζούκης έδωσε επίσης λύσεις επιθετικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Παναγιωτόπουλος έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και έτσι οι Sloters παρέμειναν μακριά (39-57). Το μόνο που κατάφεραν οι Beerokoillers μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους, με τους Sloters να κλειδώνουν τελικά τη νίκη με 50-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Πέππας με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Ανέστης 1(5ρ.), Βιντζηλαίος 17(5ρ.), Κατσίκης 3(4ρ.), Λιακόπουλος 7(6ρ.), Μανδηλαράς 3(7ρ.), Νεοφύτου 2(4ρ.), Φάτσια 17(14ρ.)

Sloters (Μαρούγκας): Βαζούκης 5(7ρ.), Κοντούλης 4(3ρ.), Μαρούγκας 17(2ρ.), Μπογάς 5(6ρ.), Ορφανίδης 8(2ρ.), Παλημέρης 2(8ρ.), Παναγιωτόπουλος 4(8ρ.), Παπαχρήστος, Πέππας 9(9ρ.), Ρόκας 6(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι Sloters!