13/05/2023
Fast Break 13 4 13 11 - 41 -
Melisses BC 8 11 6 6 - 31 -

«3Χ3» και συνεχίζουν οι Fast Break!

Αήττητοι συνεχίζουν την πορεία τους οι Fast Break οι οποίοι το μεσημέρι του Σαββάτου 13 Μαΐου νίκησαν και τις Melisses με 41-31. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν τους αντιπάλους σε σχεδόν όλο το παιχνίδι να βρίσκονται κοντά, όμως την κατάλληλη στιγμή στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκαν ευκαιρία να φτιάξουν μία καλή διαφορά, ώστε να έρθει το «3Χ3». Οι Melisses από την άλλη δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (2-1).

Οι Fast Break ξεκίνησαν πιο καλά τον αγώνα και με ένα μικρό σερί έφτασαν στο 8-0. Μπάνος, Δούκας και Γανωτάκης έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους, η οποία πλησίασε στο 8-6, λίγο πριν ο Μπουλαξής με τρίποντο γράψει το 11-6. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 5 πόντους, καθώς το σκορ έδειχνε 13-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ξεπέταγμα και πέρασαν μπροστά, με τον Στέφανο Μπουγιούκο να τα κάνει όλα στην επίθεση και με 7 δικούς του πόντους να στέλνει τις Melisses στο 13-17. Για 6 λεπτά οι Fast Break δεν μπορούσαν να βρουν τον «δρόμο» προς το καλάθι και τελικά το έκανε ο Καμολίκης για το 16-17. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα και ολοκλήρωσαν το δεύτερο δεκάλεπτο στο 17-19.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν για πολύ ακόμα μπροστά τους αντιπάλους τους, αφού το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το τρίποντο του Μπουλαξή για το 20-19. Ο Γανωτάκης λίγο αργότερα έδωσε ξανά προβάδισμα στις Melisses (22-23), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν φόρα και με ένα σερί 7-0 έκαναν το 29-23. Μπάνος και Καμολίκης ήταν οι δύο που διαμόρφωσαν το 30-25 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά και το ματς ήταν αρκετά αμφίρροπο. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία τους να «χτυπήσουν» με τον Γκιουλιστάνη, αλλά και τον Τσάφο, φτάνοντας το σκορ στο 35-29. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (39-29) και πλέον τα πάντα έδειχναν πως οι Fast Break είχαν «αγκαλιάσει» τη νίκη». Αυτό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, όταν το σκορ έγραψε 41-31.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 16 πόντους, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Από τις Melisses ξεχώρισε ο Νικόλαος Δούκας με 10 πόντους, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ.

Οι Fast Break είχαν 8/33 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 4/9 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Melisses μέτρησαν 13/43 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 2/8 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 2 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Fast Break (Μπουλαξής): Αυλωνίτης 5(4ρ.), Γκιουλιστάνης 3(1ρ.), Καμολίκης 4(6ρ.), Κουσιορής 4(1ρ.), Μπουλαξής 16(2ρ.), Παπαϊωάννου, Τζιτζικαλάκης, Τσάφος 5(8ρ.), Ωραιόπουλος 4(7ρ.)

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Γανωτάκης 4(5ρ.), Δούκας 10(12ρ.), Μπάνος 4(1ρ.), Μπουγιούκος Α. 2(2ρ.), Μπουγιούκος Σ. 7(4ρ.), Φράγκος 4(13ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ροή του ματς η οποία δεν χωρούσε προβλέψεις.