03/11/2021
Termites 16 12 13 9 - 50 -
Chicago Hulks 11 11 4 17 - 43 -

Τρία στα τρία και συνεχίζουν οι Termites!

Οι Τερμίτες κράτησαν το απόλυτο το βράδυ της Τρίτης απέναντι στους δυνατούς αλλά άστοχους Hulks, επικρατώντας με 50 – 43 σε ένα ανοιχτό και όμορφο παιχνίδι.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα. Γιαννάκης , Καρκατσέλης και Παπακώστας έβαζαν από 4 για τους γηπεδούχους , πέντε παίκτες απαντούσαν για τους φιλοξενούμενους(12-11). Μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου Τουμπακάρης και Παπακώστας πέτυχαν δύο καλάθια με το σκορ να γίνεται 16-11.

Ο Καρκατσέλης με δίποντο έκανε το 18 – 13 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, για να έρθουν Τσαρτσής, Σιαχάμης με τρίποντο και Παπαγιαννάκος να φέρουν το ματς στα ίσια(18-18) Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου , οι Τερμίτες πάτησαν και πάλι το γκάζι με 5 πόντους του Παπακώστα και τρίποντο του Χατζητσομπάνη , πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-22.Νάσσου και Α.Τιγγινάγκας τα καλάθια για τους Hulks.

Οι Τερμίτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην τρίτη περίοδο. Δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από Νάσου και Σιαχάμη, ενώ στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Τουμπακάρη(5) και Γιαννάκη(4), εκτόξευσαν την διαφορά στους 15(41 – 26).

Με σκοπό να μην παρατήσουν το ματς, μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι Σικάγο και με τον Σιαχάμη να βάζει 5 πόντους και τους Τιγγινάγκα, Μπαντουβάκη και Νάσου να βοηθούν , πλησίασαν 45 – 37. Ο Γιαννάκης με τρίποντο έκοψε τα φτερά των φιλοξενούμενων και ο Καρακατσέλης σφράγισε ουσιαστικά την νίκη των Τερμιτών. Παπαγιαννάκος με 4 και Τσαρτσής μείωσαν στο τελικό 50-43.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Περικλής Γιαννάκης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Σιαχάμης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Τερμίτες είχαν 16 / 41 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Hulks είχαν 17 / 46 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 0 / 7 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Termites(Καρκατσέλης): Γιαννάκης 13(6ρ.), Πολύδωρος, Παπακώστας 13, Αποστολόπουλος(6ρ.), Καρκατσέλης 13, Τουμπακάρης 7(8ρ.), Χατζητσομπάνης 4(9ρ.).

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Παπαγιαννάκος 8, Σιαχάμης 12(8ρ.), Τσαρτσής 6(9ρ.), Μπαντουβάκης 2 (6ρ.), Ν.Τιγγινάγκας . Α.Τιγγινάγκας 4, Καλδέλης 2(12ρ.), Νάσσου 9.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες των δύο ομάδων.