13/10/2022
Iron Maidan 15 16 24 25 - 80 -
Gangsters 20 23 28 21 - 92 -

Τρία στα τρία και τώρα πρωτάθλημα για τους Gangsters!

Την Πέμπτη το βράδυ 13 Οκτωβρίου στο Μενίδι, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο σκορ, αρκετά φάουλ και άναρχο κατά διαστήματα παιχνίδι, οι Gangsters έκαναν το τρία στα τρία στον 14ο όμιλο του Basketaki Cup, επικρατώντας με 80 – 92 απέναντι τους μαχητικούς Iron Maidan.

Πολλά φάουλ, συνεχόμενες βολές και κάτι από Street Basket ήταν η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης, με τους Γκάνγκστερς να έχουν προβάδισμα με 15 – 20. Β. Λάιος και Βασιλείου τραβούσαν το κουπί για τους φιλοξενούμενους με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους Μαϊντανούς ξεχώρισε ο Παληγιάννης με 6 πόντους, με τον Μάινα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4.

Ανέβηκαν οι ρυθμοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Gangsters να κάνουν ξέσπασμα μετά τα μισά και το σκορ ημιχρόνου να είναι 31-43. Ο Μαρκόπουλος με την ταχύτητα του και της διεισδύσεις του ήταν μπροστάρης με 9 πόντους, με τον Νιότη να δίνει μεγάλη ενέργεια και 4 ποντάκια, ενώ τους γηπεδούχους προσπαθούν να κρατήσουν κοντά στο σκορ, Μαρινάκης και Παληγιάννης που πέτυχαν από 6 πόντους.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να είναι υψηλό (24 – 28) και την διαφορά υπέρ των Gangsters να είναι στο + 16. Ο Παληγιάννης έδινε ομηρικές μάχες στην ρακέτα με 9 πόντους, με τον Μάινα να ακολουθεί με 8, στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για την ομάδα του Βρύλη, Νιότης και Ντάτσης ήταν σε τρομερή κατάσταση με 10 πόντους έκαστος, με τον Β. Λάιο να ακολουθεί με 5 για το 55 – 71.

Απολαυστικό ήταν και το τέταρτο μέρος του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να πυροβολούν από την περιφέρεια προσπαθώντας να πλησιάσουν με τέσσερα τρίποντα(Δ.Μακρής 2, Α.Μακρής ) και τον Παληγιάννη πάλι να ξεχωρίζει με 11 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έβαζαν μπροστά, αλλά έμπαζαν πίσω , την νίκη υπέγραψαν Β.Λάιος(6), Γ.Λάιος(5) και Νιότης (5), με το τελικό 80 – 92 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάριος Ντάτσης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 31 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Maidan είχαν 15 / 31 δίποντα, 11 / 27 τρίποντα, 17 / 25 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Gangsters είχαν 28 / 55 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 18 / 23 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Iron Maidan(Μαρινάκης): Κόντης 10(7ρ.), Μάινα 12(8ρ-7 ασίστ), Α. Μακρής 7,Δ. Μακρής 6, Μαρινάκης 14(7ρ.), Παληγιάννης 31.

Gangsters(Βρύλης): Νιότης 19, Βασιλείου 9, Γραφιαδέλης 7, Β.Λάιος 16, Γ.Λάιος 10, Μακρής 3(8ρ.), Μαρκόπουλος 13, Ντάτσης 15(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό παιχνίδι και το μεγάλο σκορ που μας χάρισαν οι δύο ομάδες.