26/10/2020
Mad Frogs 12 17 15 14 - 58 -
Athens Deadbeats 10 12 9 9 - 40 -

Τρία στα τρία με πολύ τρίποντο για τους Frogs!

Με την περιφέρειά τους να φωνάζει παρούσα σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, οι Mad Frogs επικράτησαν των Athens Deadbeats με 58-40 και έκαναν το 3/3 στον πέμπτο όμιλο της D2-League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Mad Frogs να προηγούνται με 12-10, χάρη σε 5 πόντους του Αδαμόπουλου, 4 του Κωστόπουλου και 3 του Καραντζούνη. Τους κόκκινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι 4 πόντοι του Παναγιώτη Κονταράτου, ενώ από 2 είχαν οι Νίκος Κονταράτος, Μηνδρινός και Γεωργαλάς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Χόντας πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Μαρφαντά (!!) και ένα του Στέργιου, έβαλαν τους πράσινους στο +11, 29-18. Το μόνο που κατάφεραν οι Athens Deadbeats ήταν να μειώσουν στους 7, 29-22, με τον Νίκο Κονταράτο να σκοράρει νέους 4 πόντους και τον Χατζηγεωργίου να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Καραμήτσου έφτασε στο +17, 44-27, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Στέργιου και 5 πόντους του Καραντζούνη. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 3 πόντους του Νίκου Κονταράτου και τις βοήθειες των Παναγιώτη Κονταράτου, Χατζηγεωργίου και Μπότση. Σκορ τρίτης περιόδου 44-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι τα Βατράχια έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-40, μετά από 5 ακόμηπόντους του Χόντα, 4 του Κωστόπουλου και τρίποντο του Στέργιο. Για τους Athens Deadbeats στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Χατζηγεωργίου, Γεωργαλάς και Μηνδρινός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/8 βολές, 15/51 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 14/41 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος των Mad Frogs ο Χόντας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Μπότσης με 2 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός, Καραμήτσος, Χόντας 15, Γιαννόπουλος, Περδικομμάτης, Αδαμόπουλος 6, Μαρφαντάς 6 (2), Στέργιου 12 (4), Κωστόπουλος 10, Καραντζούνης 8 (1)

Athens Deadbeats (Μηνδρινός): Θεοδώρου 3, Μενεξιάδης 2, Χατζηγεωργίου 8 (2), Γεωργαλάς 4, Μπότσης 2, Κονταράτος Π. 9, Μηνδρινός 6, Παπαγεωργίου, Λιάσκος, Κονταράτος Ν. 6

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες συνεργασίες των Mad Frogs!