09/10/2021
Παντοφlakers 16 16 20 19 - 71 -
Κλειώ 14 5 9 10 - 38 -

Τρία στα τρία οι Παντοφlakers!

Οι τρομερά βελτιωμένοι Παντοφlakers, κέρδισαν και την Κλειώ στο ΟΑΚΑ με 71-38 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι φάνηκε ότι θα έχει αρκετά καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικά στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 16-14 που ήταν το σκορ της περιόδου. Για τους «κίτρινους»12 πόντους έβαλε ο Sugar, ενώ για την Κλειώ 5 ο Χρήστος Δασκαλόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παντοφlakers ήταν καταιγιστικοί. Με τον Σωτήρη Πλέσσα να σημειώνει 8 πόντους, οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 16-5 και προηγήθηκαν με 13, 32-19 με το τέλος του ημιχρόνου. Για την Κλειώ, 3 πόντους έβαλε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος.

Η καταιγίδα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Παντοφlakers, οι οποίοι φέτος δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα. Ο Sugar έβαλε άλλους 4 πόντους, ο Σκούρας δεν έχανε μάχη στην ρακέτα και οι «λιμνάνθρωποι» προηγήθηκαν με 52-28 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Για την ομάδα του Αμπατζή, στην επίθεση πάλευε ο Δασκαλόπουλος και ο Κατσάτος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν πράγματα για την έναρξη του πρωταθλήματος. Το τελικό 71-38 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι τυπικά γηπεδούχοι ήλεγχαν από την αρχή ως το τέλος το ματς παίρνοντας μία δίκαιη νίκη.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Ζαχαρογιάννης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Κατσάτος με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 29/67 εντός πεδιάς, 5/19 τρίποντα και 8/12 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη η Κλειώ είχε 16/67 εντός πεδιάς, 4/25 τρίποντα και 2/9 βολές. Πήρε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα κι έκανε 11 λάθη.

Παντοφlakers (Πλέσσας): Sugar 25, Πλέσσας 8, Καρπεράκης 2, Πατσίκας 5, Σιαράβας 6, Λέκκας 12, Σκούρας 12, Καρκάνης 1.

Κλειώ (Αμπατζής): Σταλίκας, Αμπατζής 6, Δασκαλόπουλος 12, Πασχάλης 4, Κακαλικίδης 2, Κατσάτος 8, Νικολόπουλος, Σφήκας 6.

Τι μας άρεσε: H απόδοση των Παντοφlakers!