02/02/2023
Αμόκ 18 19 23 15 - 75 -
Basket Maniacs 13 10 7 15 - 45 -

«Τριαντάρα» πριν το ντέρμπι η Αμόκ!

Η Αμόκ έκανε ότι ήθελε κόντρα στους Basket Maniacs, δεν συνάντησε καμία δυσκολία και το βράδυ της Πέμπτης 3 Φεβρουαρίου πανηγύρισε μία εύκολη νίκη με 75-45. Η ομάδα του Βασίλη Δουρακάκη έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, χτύπησε κυρίως στον αιφνιδιασμό, πήρε το 11ο ροζ φύλλο αγώνα (11-2) και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο ντέρμπι κορυφής με τους Anonymous. Από την άλλη, οι Basket Maniacs παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και πλέον έχουν ρεκόρ 6-7.

Στα του αγώνα, ο Βιγικάκης ξεκίνησε «ζεστά» το παιχνίδι και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-6, με τον ίδιο να έχει πετύχει 8 πόντους. Τη «σκυτάλη» πήρε στη συνέχεια ο Γρηγορίου, ο οποίος με δικές του προσπάθειες κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, κάνοντας το 15-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δημητριάδη να «απαντάει» με τρίποντη εκτέλεση στο τρίποντο του Κατσίγαρη και να διαμορφώνει το 18-13.

Η Αμόκ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, με στόχο να μην επιτρέψει στους αντιπάλους της να πιστέψουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έτσι με ένα σερί 16-2, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +18 (33-15). Οι Basket Maniacs, σαφώς σοκαρισμένοι από το ξέσπασμα των αντιπάλων τους, μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 37-23, με τις προσπάθειες των Καλαμιώτη, Αρβανιτίδη και Δημητριάδη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +20, έπειτα από το καλάθι του Ορφανού, ο οποίος έγραψε το 46-26. Η καλή άμυνα της Αμόκ, αλλά και τα λάθη, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πετύχουν μόλις 7 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο, την ώρα που ο «διάδρομος» για το δικό τους καλάθι ήταν… ορθάνοιχτος. Η Αμόκ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο έφτασε, στο τέλος της τρίτης περιόδου, να προηγείται 60-30.

Τα πάντα είχαν κριθεί και οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνουν κάποιες δοκιμές, ενόψει του ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί. Βιγικάκης και Ορφανός συνέχιζαν με την ίδια όρεξη στο ματς και το σκορ πήγε στο 69-37. Ο Καλαμιώτης από την άλλη ήταν ο μόνος δραστήριος για τους Basket Maniacs. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Αμόκ να πανηγυρίζει την 11η νίκη της, αυτή τη φορά με σκορ 75-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος μέτρησε 13 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 23 πόντους, 2 ασίστ και 11 ριμπάουντ στο ματς.

Η Αμόκ είχε 23/35 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 5/9 βολές,44 ριμπάουντ και 22 ασίστ. Επίσης μέτρησε 10 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι Basket Maniacs μέτρησαν 12/41 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 6/6 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη.

Αμόκ (Δουρακάκης) : Τσατσάνης 4(1ρ.), Γρηγορίου 9(6ρ.), Ορφανός 13(8ρ.), Βιγικάκης 16(7ρ.), Καστρίτης 7(12ρ.), Γράψας, Κατσίγαρης 18, Πρωτόπαπας 6(6ρ.)

Basket Manics (Καλαμιώτης) : Δημητριάδης 12(9ρ.), Γ. Στασινόπουλος, Σ. Στασινόπουλος 4(3ρ.), Καλαμιώτης 23(11ρ.), Αρβανιτίδης 6(2ρ.), Σαραντόπουλος, Σασσάς, Χατζάκης

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε η Αμόκ, αλλά και ο Ορφανός συγκεκριμένα.