10/11/2022
Hurricanes 13 19 14 25 - 71 -
Paraliers 28 14 26 12 - 80 -

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Paraliers!

Οι Hurricanes υποδέχθηκαν τους Paraliers , για την τρίτη αγωνιστική της Evolution League . Οι γηπεδούχοι σε έναν ακόμα αγώνα δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη , από την άλλη μεριά , οι Paraliers ταξιδεύουν σε πελάγη ευτυχίας , μετα και την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους , με σκορ 71-80 .

Οι Hurricanes με τον Ιωαννίδη να έχει 4 πόντους , ξεκίνησαν με καλό ρυθμό και πήγαιναν πόντο πόντο με την ομάδα του Αλέξανδρου Σκόρδου. Οι Paraliers με τον Βασίλη Σκόρδο να έχει 10 πόντους , μετά από το time out που πήραν , μπήκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι στον αγώνα  , κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ τους σκορ 13-28 .

Στην δεύτερη περίοδο οι Paraliers με τον Βασίλη Σκόρδο , συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι . Οι Hurricanes με τους Λατίφη και Γκύρτη να έχουν από 5 πόντους , επιθετικά είχαν καλή λειτουργία , όμως  στην άμυνα είχαν αρκετά κενά , πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 32-44 .

Στην τρίτη περίοδο οι Paraliers με τον Βασίλη Σκόρδο να έχει 10 πόντους , σε ρόλο  βασικού πρωταγωνιστή ,  επικράτησαν στο δεκάλεπτο με σκορ 46-68. Καλύτερος για την Ηarricans ο Περσίτσας με 8 πόντους .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχαμε κάποιο έκπληξη , οι Paraliers με τον Βασίλη Σκόρδο να σκοράρει 9 πόντους , διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν , παίρνοντας την νίκη με σκορ 71-80.Οι Hurricanes με τους Περσίτσα και Γκύρτη να έχουν 7 πόντους , προσπάθησαν για την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκόρδος   με 36 πόντους ,  6 ριμπάουντ , 5 ασίστ  και 8 κλεψίματα  ενώ για τους ηττημένους ο Γκυρτής    είχε 15 πόντους , 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ  και 2 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 8/12 βολές , 21/36 δίποντα , 10/20 τρίποντα , 27 ριμπάουντ , 18 ασίστ και 4 κλεψίματα . Οι ηττημένοι είχαν 13/16 βολές , 17/30   δίποντα , 8/24  τρίποντα , 26 ριμπάουντ, 16 ασίστ και  8  κλεψίματα .

Hurricanes(Λατίφης): Λατίφης 10 (2), Ρουσσος , Μακρής , Ιωαννίδης 13 (1) , Κασσελάκης , Καραθάνος 8 , Βασιλειάδης 3 (1), Βλάχος 4 , Περσίτσας 18 (3) , Γκυρτής 15 (1) .

Paraliers (Σκόρδος Α.): Τσαϊρέλης 3, Σκόρδος Β 35 ,  Φορτσάκης 2 ,Τζανής 23 , Ανδρεδακης 8 , Καμπουράκης 6 , Στυλιανος 3 .

Τι μας άρεσε : Το πάθος και οι όρεξη για παιχνίδι από τους Paraliers!