11/01/2023
Titans 16 13 7 22 - 58 -
Kourkoutes BC 25 16 15 12 - 68 -

Τριπλό μεταγραφικό μπαμ και νίκη για τους Kourkoutes!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Titans (6-2) υποδέχθηκαν τους Kourkoutes (7-1) για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στον τέταρτο όμιλο της Master League. Οι Ερυθρόλευκοι άντεξαν στην πίεση των Τιτάνων επικρατώντας με 58-68 και φτάνοντας τις 8 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Οι σημαντικές ειδήσεις, ωστόσο, έρχονται από το μεταγραφικό παζάρι εκεί όπου ο πρόεδρος των back to back πρωταθλητών ανακοίνωσε τριπλή βόμβα ! Ο Δημήτρης Μανιουδάκης επιστρέφει στην ομάδα της καρδιάς του, ενώ το δίδυμο της ιστορικής Limoges Δαβιλάς – Σταμάτης θα ενισχύσει την προσπάθεια των Κουρκουτών για το three-peat. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τους ερυθρόλευκους που χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Αγγελόπουλου (12π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Τσάκωνα (7π.) και Νακόπουλου (6π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Titans, παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Ηλιαδάκη (7π.), Πόγκα (7π.) και Κατσίφη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-25.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-16 και τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Νακόπουλος (5π.), Βεϊσάκης (5π.), Αγγελόπουλος (3π.) και Τρωιάνος (2π.) σκόραραν για τους Κουρκούτες, ενώ οι Τιτάνες απάντησαν με Πόγκα (3π.), Καρατσόλη (2π.), Γλαράκη (2π.), Ηλιαδάκη (2π.) και Τσίτσο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-41.

Μετά την ανάπαυλα ο coach Αθανασίου έδωσε εντολή για μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα. Οι Κουρκούτες κράτησαν χαμηλά τους γηπεδούχους, αναγκάζοντάς τους σε αρκετά λάθη και ανεβάζοντας το δείκτη της διαφορά στο +20. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Titans που σκόραραν μόλις 7 πόντους και φάνηκε να βγαίνουν εκτός μάχης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-56.

Κόντρα στα προγνωστικά η ομάδα του Ηλιαδάκη έβγαλε σπουδαία αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ούσα βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με τους Ηλιαδάκη (5π.), Καρατσόλη (5π.), Μούρτο (3π.), Πόγκα (3π.), Γλαράκη (2π.) και Πασσά (2π.) να σκοράρουν, η γηπεδούχος ομάδα έβαλε φωτιά στο ματς. Οι Kourkoutes, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και με καλάθια των Τσάκωνα (5π.), Νακόπουλου (3π.),  Λαδιά (2π.) και Τρωιάνου (2π.) έφτασαν στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Titans είχαν 15/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Kourkoutes είχαν 16/45 δίποντα, 6/30 τρίποντα και 18/32 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αγγελόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο, 5/13 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Πόγκας με 13 πόντους και double-double, έχοντας 1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Titans (Ηλιαδάκης) : Γλαράκης 5 (1), Ηλιαδάκης 15 (1), Τσίτσος 4, Πόγκας 13 (3), Κατσίφης 4, Καρατσόλης 11, Πασσάς 2, Μπαμπάτσικος, Τρούλης.

Kourkoutes BC (Αθανασίου) : Λαδιάς 4, Νακόπουλος 18, Βεϊσάκης 7 (1), Τσάκωνας 17, Αγγελόπουλος 18 (5), Σαρακηνός, Τρωιάνος 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.