09/04/2022
Kinglooney Tunes 17 12 18 21 - 68 -
Destroyed Pistons 19 7 8 11 - 45 -

«Τριπλός» Πουλοκέφαλος στην νέα νίκη των Kinglooney!

Βράδυ Πέμπτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι φορμαρισμένοι Kinglooney Tunes (11-8) υποδέχθηκαν τους αδιάφορους βαθμολογικά Destroyed Pistons (6-11) για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Με τον Τάσος Πουλοκέφαλο να πραγματοποιεί τρομερό triple-double με 16 πόντους, 18 ριμπάουντ και 10 ασίστ οι Kinglooney Tunes πήραν μια ακόμη πολύτιμη νίκη στη μάχη που δίνουν για να μπουν στα playoffs ανόδου.

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς πατήματά τους και να έχουν ικανοποιητική παραγωγή επιθετικά. Ο Βασίλης Μάγκος ξεκίνησε καυτός το ματς πετυχαίνοντας τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Νίκο Κασάπα (5π.) και Θοδωρή Αλεξόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Pistons βρήκαν στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες του Τάσου Μάλφα (8π. με 2 τρίπ.), με τους Λουδοβίκο Μπίτζιο (7π.) και Νίκο Καρατσίκο (4π.) να σκοράρουν επίσης με συνέπεια. Σκορ δεκαλέπτου, 17-19.

Συνέχεια στο πρώτο με τους Kinglooney να παρουσιάζονται βελτιωμένοι και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Ο Νίκος Κασάπας (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα, ενώ ο Βασίλης Μάγκος προσέθεσε ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια κενά διαστήματα επιθετικά, ωστόσο παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας χάρη στην Μάνο Σπανόπουλο (5π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-26.

Μετά την ανάπαυλα, οι Kinglooney ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Τάσος Πουλοκέφαλος (7π.), Βασίλης Μάγκος (5π.) και Νίκος Κασάπας (4π.) κουβάλησαν επιθετικά τους γηπεδούχους που δεν άργησαν να προηγηθούν και με διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Pistons, που σκοράροντας μόλις 8 πόντους έναντι 18 των γηπεδούχων βγήκαν εκτός μάχης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-34.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ και η διαφορά εκτοξεύεται υπέρ των Kinglooney Tunes. Με 13 πόντους από τον Βασίλη Μάγκο και άλλους 6 από τον εξαιρετικό δημιουργικά Τάσο Πουλοκέφαλο οι Tunes έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα. Δωδέκατη νίκη για την ομάδα του Φάνη Βαχαβιώλου που παραμένει σε τροχιά playoffs.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kinglooney Tunes είχαν 20/41 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 7 μπλοκ.  Στον αντίποδα, οι Destroyed Pistons είχαν 17/52 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 16 πόντους και triple-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ρουκουνάκης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/17 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Παυλής 2 (2 ασί.), Βαχαβιώλος (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Αλεξόπουλος 4 (5 ριμπ., 3 ασί.), Μάγκος 30 (13 ριμπ., 5 τρίπ.), Πουλοκέφαλος 16 (18 ριμπ., 10 ασί., 1 τρίπ.), Κασάπας 16 (8 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 6 μπλοκ!).

Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης) : Καρέτσης, Μπίτζιος 9 )8 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Μάλφας 14 (5 ριμπ., 2 ασί., 2 τρίπ.), Καρατσίκος 4 (7 ριμπ.), Σπανόπουλος 8 (5 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Ρουκουνάκης 10 (11 ριμπ., 4 κλεψ.), Βερβαινιώτης (4 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Οι τρομερές άμυνες του Νίκου Κασάπα !