08/01/2023
Hurricanes 20 16 22 13 - 71 -
Ερυθρός Σταυρός 10 19 14 20 - 53 -

"Τριπλός" Βλάχος έδωσε τη νίκη!

Ο σέντερ των Hurricanes ήταν... μαγικός και με επιβλητικό triple double οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 71-53 επί του Ερυθρού Σταυρού.

Βλάχος και Γκυρτής αποτέλεσαν τη δύναμη πυρός των Hurricanes στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη διαφορά να ανεβαίνει νωρίς (14-3) και τον Κουτουζή να προσπαθεί με σουτ από την περιφέρεια να μειώσει, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 20-10, έπειτα από προσωπικές ενέργειες του Μανίκα.

Η είσοδος του Ταμιωλάκη έδωσε πρόσθετη ενέργεια στο ήδη φορμαρισμένο σύνολο του Κοσυβάκη, με τον Ερυθρό να ψάχνει βελτίωση στο αμυντικό μισό για να ακολουθήσει το παιχνίδι. Ο Κουτουζής με το τρίτο του τρίποντο έδινε την απαραίτητη επιθετική ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 36-29.

Το πιο όμορφο μέχρι στιγμής δεκάλεπτο ήταν το τρίτο, με τις δύο παρέες να τρέχουν πάνω κάτω, τους Hurricanes να μπαίνουν δυνατά και με τον Λατίφη οδηγό να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά με 58-43, καθώς τα καλάθια του Μανίκα δεν έφταναν!

Δεν υπήρξε στιγμή που ο Ερυθρός να άφησε το παιχνίδι, έτρεξε, πίεσε, σκόραρε και προσπάθησε για τη μείωση του σκορ, με το αποτέλεσμα όμως να κλείνει στο 71-53 και τους Hurricanes να παίρνουν τη ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Βλάχος με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο κοψίματα και ένα λάθος. Από Ερυθρό ξεχώρισε ο Λευτέρης Μανίκας με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/47 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 4/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 4/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.

Hurricanes (Κοσυβάκης): Λατίφης 19, Μακρής 3, Βασιλειάδης 7, Βλάχος 14 (16 ριμπ, 11 ασ.), Γκυρτής 21, Ταμιωλάκης 6, Σακελλαρίου 1.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Μανίκας 19, Κολοβός 7, Ξυπόλητος 3, Κουτουζής 18, Πάντζαλης, Ασημομύτης, Λαγός, Κεραμιδάς 6.

Τί μας άρεσε : Όμορφο κλίμα, όμορφο μπάσκετ, "τριπλός" Βλάχος!