20/05/2024
Sloters 18 14 13 13 - 58 -
Nea Tripodokratia 15 23 13 10 - 61 -

Η Tripodokratia το ντέρμπι των γρήγορων!

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε παιχνίδια κατέκτησε η Nea Tripodokratia,καθώς το βραδάκι της Δευτέρας στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι μεταξύ δύο φτεροπόδαρων ομάδων, επικράτησε δύσκολα απέναντι στους Sloters.

Ο ρυθμός ήταν τρομακτικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι ομάδες πήγαν το παιχνίδι σε γρήγορες επιθέσεις με τους πιο εύστοχους Sloters να κρατούν προβάδισμα με 18 – 15. Ο Μαρούγκας ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους και στις δύο πλευρές του γηπέδου σκοράροντας 7 πόντους και πήρε βοήθειες κυρίως από τον Παπαχρήστο που πρόσφερε 5. Στην αντίπερα όχθη , η Tripodokratia έπαιξε το γνωστό της παιχνίδι και στηρίχθηκε επιθετικά στην τριάδα Φωτόπουλου(7), Βενέτη(4) και Μπίτσο(4).

Η Tripodokratia έσφιξε την άμυνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και σκοράροντας πολύ εύκολα στην επίθεση, ξέφυγε με 32 – 38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φωτόπουλος συνέχισε να είναι ο πρωταγωνιστής με 7 πόντους, ο Βασιλάκος μπήκε στην εξίσωση με 6 και Ζαβιτσάνος – Πανταζής σκόραραν μία φορά από τα 6.75.Για τους Sloters που δεν έπιασαν την απόδοση της πρώτης περιόδου, Παλημέρης,Βαζούκης και Μαρούγκας πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Μπλε να μην χάνουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και να κρατούν το υπέρ τους 45 – 51. Οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Μπογά με 4 πόντους να ξεχωρίζει, ενώ για την Tripodokratia την μπαγκέτα πήρε ο Μπίτσος με 7 πόντους, με τον Φωτόπουλο να προσφέρει τους υπόλοιπους 6.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους Sloters να παλεύουν με νύχια και με δόντια να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα και με κορυφαίο τον Παλημέρη με 6 πόντους, να πλησιάζουν σε 56 – 57. Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ανέβασαν τα γνωστά στάνταρ απόδοσης, ήταν πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο τρίλεπτο και με δίποντο του Μπίτσου και βολές από Φωτόπουλο - Βασιλάκο, κράτησαν την πρωτοπορία και πήραν τη νίκη με 58 – 61.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Άγγελος Βασιλάκος με 11 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Μαρούγκας με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Sloters(Μαρούγκας): Βαζούκης 9, Κοντούλης, Μαρούγκας 19(8ρ.), Μπογάς 8(9ρ.), Ορφανίδης, Παλημέρης 9, Παναγιωτόπουλος 4, Παπαχρήστος 7(9ρ.), Ρόκας 2.

Nea Tripodokratia (Κουρούμαλος): Βασιλάκος 11(21ρ.), Βενέτης 4, Ζαβιτσάνος 3,Μιχαλόπουλος 2,Μπίτσος 16(9ρ.),Πανταζής 3(7ρ.),Φωτόπουλος 22(7ρ.).,

Τι μας άρεσε: Ο απίστευτος ρυθμός με τον οποίον έπαιξαν οι ομάδες σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.