05/04/2024
Heldreich 29 23 10 21 - 83 -
Black Mamba 25 11 16 23 - 75 -

"Τρίποντη" ισοφάριση για τον Heldreich!

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους ο Heldreich με το Black Mamba, καθώς η παρέα του Νικολαΐδη με όπλο την περιφέρειά της κέρδισε το συγκρότημα του Μπασδάνη με 83-75 στο Athens Sports Hall!

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά πέντε τρίποντα σημείωσε στο ξεκίνημα της συνάντησης ο Παγώνης και μαζί με το τρίποντο του Διονύση Μπακούρου, έβαλαν τον Heldreich στο +4, 29-25! Ο Δημήτρης Μονέος με 10 πόντους και ο Δέδες με 7 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 5 είχε Μπολοτάκης και ένα τρίποντο ο Γιάννης Μονέος.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκανε ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με 10 πόντους του Ανδρεάδη και τρίποντα των Μουδήλου, Κούρταλη και Παγώνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 52-36, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 11/19 τρίποντα! Δεν μπόρεσε το Black Mamba να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τους Δέδε και Χιμντάν να έχουν από 3 πόντους έκαστος.

Με τρίποντο του Διονύση Μπακούρου και καλάθι του Μουδήλου μέσα από το ζωγραφιστό, ο Heldreich ξέφυγε στο πρώτο δίλεπτο της επανάληψης στο +20, 57-37. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Μπασδάνη, καθώς με 5 πόντους του Δέδε και βοήθειες των Χιμντάν - Δημήτρη Μονέου, πλησίασε στους 7, 57-50. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 62-52, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Διονύσης Μπακούρος με ακόμη ένα τρίποντο!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Ανδρεάδη και Διονύση Μπακούρου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 83-75. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Δέδες, Γιάννης Μονέος και Ρεπάνης.

Betsson MVP του Heldreich ο Παγώνης με 22 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Black Mamba ο Δέδες με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές και 9/16 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Heldreich (Μπακούρος Δ.): Ανδρεάδης 23 (4), Ζαχαρόπουλος, Κούρταλης 7 (1), Μάρας 6, Μουδήλος 9 (1), Μπακούρος Α. 2, Μπακούρος Δ. 9 (3), Νικολαΐδης 5, Παγώνης 22 (6)

Black Mamba (Μπασδάνης): Δέδες 23, Χιμντάν 7, Καριώτης, Μονέος Δ. 15 (2), Μονέος Γ. 10 (2), Μπολοτάκης 14 (1), Ρεπάνης 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Heldreich!