01/04/2022
Αμφιδέξιοι 16 10 9 21 - 56 -
Somalia Pirates 13 14 10 7 - 44 -

Τρίποντη εκτέλεση από τον Γιάννη Στουρνάρα!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι πραγματοποίησαν άλλη μια σπουδαία νίκη  , καθώς οι Σομαλοί Πειρατές υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 56-44  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Γιάννη Στουρνάρα και Κωνσταντίνο Φωτόπουλο , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ  , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , έκλεψαν μπάλες , και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 και 14 πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους  .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν εννέα αναπάντητους πόντους , 9-0 , με τους Σομαλούς να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 7-13  έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τρία , 16-13   . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Στουρνάρας με 6 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη 4 είχε ο Παπαηλιού.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Πειρατές με τον Παπαηλιού να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 20-20 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 26-27 υπέρ των φιλοξενούμενων   . Ο Ρίζος πέτυχε 5 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ο Παπαηλιού είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο οι σκληροτράχηλοι Πειρατές αυξήσαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους εφτά πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 26-33 , οι Αμφιδέξιοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με δυο , 35-33 , για να έρθει νεα απάντηση των γηπεδούχων , καθώς με καλάθια των Κολαξή και Παπαηλιού έκλεισαν την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ , 35-37 . Οι Τζαβέλλας , Ρίζος , Φωτόπουλος και Στουρνάρας πέτυχαν από δύο πόντους , ενώ  Κάκιος πέτυχε 4 πόντους , ενώ 6 είχε ο Παπαηλιού .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν  με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  έλεγξαν τα ριμπάουντ  , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και με τον Γιάννη Στουρνάρα να πραγματοποιεί μια μπασκετική ραψωδία έξω από τη γραμμή των 6.75 απέκτησαν προβάδισμα δεκαπέντε πόντων 56-41 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League , με σκορ 56-44 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος με 14 πόντους , 16 ριμπάουντ  και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Νικολουζάκης  είχε 2  πόντους , 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ  .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 10/33 δίποντα , 12/37 τρίποντα  , 38 ριμπάουντ , 9 ασίστ  και 8 λάθη , ενώ οι Σομαλοί Πειρατές  είχαν 17/40 δίποντα , 3/20 τρίποντα , 1/5 βολές , 13 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 7 κλεψίματα   και 7 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας):  Τζαβέλλας 2 , Φωτόπουλος 14 , Μαρκέτος , Στουρνάρας 27 , Ρίζος 13 .

Σομαλοί Πειρατές (Παπαηλιού) : Ρόζας 3 , Παπαηλιού 19 , Στραβοπιεράκος 8 , Σταματέας 2 , Παπαδόπουλος 6 , Κολαξής 4 , Νικολουζάκης 2    .

Τι μας άρεσε : Τα 9 τρίποντα του Γιάννη Στουρνάρα !