Frigo Driver 11 16 20 18 - 65 -
Boom Shakalaka 12 25 28 26 - 91 -

Τρίποντη εκτέλεση από την Boom Shakalaka!

Έχοντας σε τρομερή κατάσταση την περιφέρειά της, η Boom Shakalaka επικράτησε εύκολα των Frigo Driver και έκανε έξι τις νίκες της στην Development2 League.

Με πολλές παρουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, ψαχνκγβας παράλληλα να βρουν τα πατήματά τους. Οι φιλοξενούμενοι όντας οριακά καλύτεροι προηγήθηκαν με 11-12 χάρη στους Μπούρμπουλα και Φλόκα. Για τους γηπεδούχους οι Μιχαλακάκος και Λουκατάρης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με τρίποντες "βόμβες" του Μπούρμπουλα και του Φλόκα, η Boom όχι μόνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας, "χτίζοντας " διψήφια διαφορά (20-30). Ο Παπαδάκης με προσωπικές ενέργειες έκανε την διαφορά στην επίθεση των Frigo Driver που έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ ημιχρόνου, 27-37.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, να "πυροβολούν" από την περιφέρεια και να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ. Έτσι, με μπροστάρη τον Φλόκα και άξιο συμπαραστάτη τον Κοττέα, οι "άσπροι" εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (47-65) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι Frigo Driver εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, έπαιξαν άμυνα με τα... μάτια και είδαν το σκορ να ξεφεύγει για τα καλά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Η Boom Shakalaka έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη είχε άλλη ψυχολογία και έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι. Οι γηπεδούχοι έπαιξα ελεύθερα κι αυτοί με την σειρά τους και έβγαλαν ωραίες συνεργασίες. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 65-91 με τους "άσπρους" να παίρνουν μια μεγάλη νίκη από άποψη ψυχολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπούρμπουλας με 42 (!) πόντους (9/16 δίποντα, 8/17 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/70 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/49 δίποντα, 17/35 τρίποντα και 2/9 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Κόκκαλης 2, Λουκατάρης 8, Μαθιός 11, Μιχαλακάκος 24, Παπαδάκης 12 (1), Ροδάκης 8

Boom Shakalaka (Μπούρμπουλας): Αγγελάκης 7, Κοττέας 8, Λάσκος 6, Μπούρμπουλας 42 (8), Φλόκας 28 (9)

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας της Boom Shakalaka πίσω από την γραμμή των 6.75 και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε κατά διαστήματα.