25/02/2024
Bulldogs 8 14 12 23 - 57 -
Indians 30 11 23 7 - 71 -

Τρίποντη εκτέλεση από τους "Ινδιάνους"!

Οι Bulldogs έψαχναν μια μεγάλη νίκη εκτός προγράμματος για να εδραιώσουν την παραμονή τους στην κατηγορία, με τους Indians να θέλουν να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιμένοι να καθαρίσουν το ματς από νωρίς και με σερί 17-0, προηγήθηκαν 2-19. Οι Indians ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και με ρεσιτάλ ευστοχίας στα τρίποντα (8/11), συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-30.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου και να μειώσουν όσο γίνεται την διαφορά για να ξαναμπούν στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι όμως έλεγχαν απόλυτα την αναμέτρηση και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 22-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Indians, δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και ανέβασαν την διαφορά στους 30 πόντους (26-56). Οι Bulldogs δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-64.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει. Οι Bulldogs εκμεταλευόμενοι και τις πολλές αλλαγές των Indians, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να μαζέψουν κάπως την διαφορά. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 57-71. Οι Indians παρέμειναν στην δεύτερη θέση και βρίσκονται στο κυνήγι των Komodo Dragons για την πρωτιά του ομίλου.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Πουλοκέφαλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κομνηνός Λούβαρης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 6, Γαλάνης 2, Γεωργόπουλος 5, Δημητρακόπουλος 19, Διαμάντης 3, Λαζανάκης 2, Λούβαρης 20.

Indians (Μηνάς): Ελευθεριάδης 26, Ζήσης 2, Κασάπας, Μαμάκος 4, Μητσάκος 6, Μπακάλης 10, Μπαλτάς 12, Μπαρδής 2, Πουλοκέφαλος 9.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία στα τρίποντα των Indians.