18/12/2021
San Antonio Smurfs 18 8 13 22 - 61 -
Peristeri Trelleborg 11 12 17 16 - 56 -

Τρίποντη εκτέλεση από τους San Antonio Smurfs!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι San Antonio Smurfs πέτυχαν την έκτη νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν της Trelleborg Peristeri  με 61-56 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Αλέξη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 5 πόντους και 12 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τον Δημήτρη Γιαννόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 8-2 και 10-7  , ενώ με ένα επιμέρους 8-4 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων , 18-11 . Πρώτο σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαννόπουλος  με 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Παύλου .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Αλέξης και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά στους εννέα πόντους , 22-13, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα μείωσαν στον έναν , 23-22 , με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους San Antonio Smurfs σε θέση οδηγού με 26-23 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μανδρώνης με 4 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Παύλου είχε 6 .

Η τρίτη περίοδος θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι παίκτες του κόουτς Καραδενιζλή πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ , 31-32 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρέθηκαν εκ νέου σε θέση οδηγού , 33-32 ,με τη Trelleborg να πραγματοποιεί ένα επιμέρους 8-9 και να κλείνει τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν ένα με 39-40 . Ο Γιαννόπουλος σε αυτό το διάστημα είχε 8 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Δαλέζος είχε 6  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές ,αφού οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους τρεις πόντους , 44-47 , οι San Antonio επέστρεψαν και προσπέρασαν με δύο , 49-47 ,  με τις δύο ομάδες λίγο πριν το τέλος να βρίσκονται στην απόλυτη ισορροπία με 52-52 . Ήταν η στιγμή που οι Σταύρου και Γιαννόπουλος ανέλαβαν δράση και με δύο τρίποντες βόμβες άνοιξαν τη διαφορά στους έξι πόντους , 58-52, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια μεγάλη και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 1 με 61-56 . Ο Γιαννόπουλος πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Παύλου είχε 4 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αλέξης  με 5 πόντους , 12 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Δαλέζος είχε 5 πόντους , 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Οι San Antonio Smurfs είχαν  18/46 δίποντα , 4/30 τρίποντα , 8/17 βολές , 54 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  10 κλεψίματα  και 19 λάθη , ενώ η Trelleborg Peristeri είχε 15/40 δίποντα , 7/25 τρίποντα , 10/17 βολές , 41 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 12 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 13 λάθη .

San Antonio Smurfs(Μποχωρίδης): Καλαϊτζόγλου 14 , Αλέξης 5  , Γιαννόπουλος 18 , Μποχωρίδης  , Μανδρώνης 14 , Σταύρου 10  .

Trelleborg Peristeri(Καραδενιζλής) : Βαγενας 6 , Στεργιόπουλος 7 , Δρακόπουλος 7 , Δημήτρης Δαλέζος 5 , Μονιός , Σταύρος Δαλέζος 8 , Παύλου 19 , Τσίντζας 4 , Κατσούλης .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική απόδοση του Βασίλη Αλέξη , ο οποίος δεν υπέπεσε ούτε σε ένα λάθος!