24/10/2023
Heldreich 18 12 15 21 - 66 -
Limoges 17 10 17 14 - 58 -

Τρίποντη λύση για τον Heldreich!

Μαζεμένα τρίποντα στο τέλος, καλή εμφάνιση στο υπόλοιπο παιχνίδι και νίκη για τον Heldreich απέναντι στη Limoges, με το τελικό σκορ να είναι το 66-58 στο κλειστό του Φαλήρου.

Ο Αντωνόπουλος πήρε την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά του πολύ δυνατού αυτού αγώνα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις ώστε οι Τριαντογιάννης και Παπαδόπουλος σκοράρουν και πιέσουν για να γυρίσει το παιχνίδι, καθώς ο Μπακούρος, ο Ανδρεάδης και ο Heldreich... κρατούσαν από νωρίς το προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-17. Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης συνοδεύτηκε από αρκετά αβίαστα λάθη και μια δυστοκία κυρίως από Limoges, η οποία όμως βρήκε λύσεις από τον Μπραντίτσα, ο οποίος ήταν η απάντηση στα καλάθια του Μουδήλου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-27 για τον Heldreich, με το παιχνίδι να "ζεσταίνεται" και το ενδιαφέρον να ανεβαίνει κατακόρυφα.

Διονύσης Μπακούρος και Βασίλης Αντωνόπουλος... αντάλλαξαν δύο τρίποντα στο ξεκίνημα του τρίτου μέρους, με τον Τριαντογιάννη να είναι καταπληκτικός παράλληλα κάτω από το καλάθι για Limoges, να τη βάζει μπροστά, αλλά ένα τρίποντο του Μπακούρου έδωσε ξανά το προβάδισμα με 45-44 στον Heldreich. Αν κάτι ξεχωρίσαμε στο τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν τα πολλά μαζεμένα τρίποντα του Heldreich (Τσεκουρλούκης 2, Κούρταλης, Γατής), με το παιχνίδι να αλλάζει εικόνα και τους Νεοκοσμίτες να κάνουν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 66-58.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Μπακούρος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα λάθος. Από τη Limoges ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τριαντογιάννης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/34 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 2/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη.

Heldreich (Τσεκουρλούκης): Μπακούρος Δ, 8, Μπακούρος Α. 8, Αθανασιάδης, Γατής 3, Παπαδάκης, Κούρταλης 7, Μουδήλος 12, Νικολαΐδης 12, Ανδρεάδης 10, Τσεκουρλούκης 6.

Limoges (Ευριπιώτης): Μπολόσης, Αντωνόπουλος Β.Α. 8, Δαβιλάς 9, Μπραντίτσας 3, Αντωνόπουλος Β.Γ. 7, Σταμάτης 3, Παπαδόπουλος 7, Τριαντογιάννης 17, Σουλελές 4.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!