20/12/2021
Tinder Bologna 21 13 14 18 - 66 -
Gallika and Piano BC 19 13 9 19 - 60 -

Τρίποντος βομβαρδισμός για την Niko Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι πολύ γρήγορο με εξαιρετικό ρυθμό, η Niko Team με 13 τρίποντα και Ασιατική δύναμη(Zhu-Yi) , επικράτησε δίκαια με 66 – 60 απέναντι στ α Gallika and Piano!

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με την Νiko Team να προηγείται 21 – 19. Κολυβάκης και Zhu οδηγούσαν στην επίθεση με 8 πόντους έκαστος για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους , ο Γράδος είχε 6 πόντους και είχε από κοντά τον Γκίκα με 5.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το επιμέρους σκορ να είναι 13 – 13. Η Niko Team είχε πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Καραμαλίγκα με 7 και Κολυβάκη με 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τα Γαλλικά ο Κ. Μαυρουλέας ήταν κυρίαρχος στο ζωγραφιστό με 5 πόντους και αλεπάλληλα ριμπάουντ και είχε από κοντά για βοήθεια τον Ιωάννου με 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 34 – 32.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο , πήραν τα ηνία του αγώνα και με 5 πόντους του Καραμαλίγκα, 4 του Κολυβάκη και τρίποντο του Μπούρα , ξέφυγαν 48 – 41. Τα Gallika , είχαν τέσσερις διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν , αλλά ήταν αρκετά άστοχα και μοιραία κυνηγούσαν το σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ , με τους γηπεδούχους να κρατούν συνεχώς την διαφορά. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα ξεκίνησε η Νiko Team από Zhu , Κολυβάκη και Α.Παπαπαύλου, για να έρθουν τα Γαλλικά με δύο τρίποντα του Ιωάννου και καλάθι του Γράδου να μειώσουν σε 57 – 50. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν πλουραρισμό στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και οι απέλπιδες προσπάθειες των Γαλλικών κυρίως με τον Γράδο που έβαλε 9 πόντους, δεν έφταναν , με το τελικό 66 – 60 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Γράδος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Niko είχε 11 / 42 δίποντα, 13 / 33 τρίποντα, 5/8 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Τα Γαλλικά είχαν 14 / 38 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 14 / 22 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Niko Team(Μπούρας): Τσαβαλάς 2(7ρ.), Α.Παπαπαύλου 8, Κολυβάκης 22(19ρ.), Καραμαλίγκας 14, Μπούρας 5, Yi 2, Zhu 13(10ρ.).

Gallika and Piano(Γράδος): Ιωάννου 13, Πιερρουτσάκος 5(6ρ.), Α.Μαυρουλέας 5(6ρ.), Κ.Μαυρουλέας 11, Γκίκας 7(6ρ.), Γράδος 19.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία της Niko Team από τα 6,75!