29/01/2020
Kinglooney Tunes 8 11 13 7 - 39 -
The Roots 6 13 5 5 - 29 -

Τριτάκης και νίκη για τους Kinglooney Tunes.

Αρχή δεύτερου γύρου για Kinglooney Tunes και The Roots, με τους δεύτερους να έχουν μία ουλή, ως γηπεδούχοι, από τον πρώτο γύρο, με μια βαριά ήττα με 34 πόντους διαφορά. Οι δύο ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να αναμετρηθούν ξανά, στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Winter Development League 2.

Το ξεκίνημα του αγώνα θα βρει τις ομάδες σε κακή επιθετικά βραδιά. Από τους 8 πόντους των Kinglooney Tunes, 4 θα πετύχει ο Αλεξόπουλος, ενώ από τους μόλις 5 πόντους των The Roots, ο Λουλουργάς θα πετύχει τους 3.

Στη δεύτερη περίοδο το θέαμα βελτιώθηκε πολύ και από τις δύο πλευρές με τους The Roots, να κερδίζουν το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου με 11-13. Αλεξόπουλος και Τριτάκης για τους Kinglooney Tunes, θα πετύχουν από 4 πόντους, ενώ οι The Roots θα πετύχουν 3 τρίποντα, με τον Λουλουργά να βάζει τα 2 και τον Δημητρουλάκο το τρίτο.

Παρά την καλή δεύτερη περίοδο, οι The Roots, δεν είχαν συνέχεια στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο και φάνηκε να μην έχουν πείσμα να πάρουν το αίμα τους πίσω για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου. Θα πετύχουν μόλις 5 πόντους και σε αυτήν και την τέταρτη περίοδο. Κακή τέταρτη περίοδο επιθετικά θα έχουν και οι Kinglooney Tunes, θα δουν όμως με χαρά τη νέα τους προσθήκη, τον Τριτάκη να βάζει 8 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, ενώ ένας παλαιός της ομάδας του, ο Παυλής, θα ακολουθήσει με 7. Για τους The Roots, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ότι μπορούσε ο Ανδραβίζος Θεόδωρος με 6 πόντους από τους 10 της ομάδας του, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 39-29.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/22 βολές, 15/53 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/11 βολές, 6/32 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 36 rebounds (4 επιθετικά), έδωσαν 2 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Τριτάκης (Kinglooney Tunes) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 0/5 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 2 assists και είχε τελικό efficiency 12 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Λουλουργάς (The Roots) που πέτυχε 10 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 2 αμυντικά rebounds, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε 1 block, με τελικό efficiency 8 (Λάθη:3).

Kinglooney Tunes (Μασούρος): Ρετσινάς Γεώργιος, Παυλής 11, Κατσαραγάκης 1, Βαχαβιώλος, Αλεξόπουλος 10 (double-double/reb.O-D/2-8), Τσέλιος 5, Αραπογιάννης, Τριτάκης 12.

The Roots (Λουλουργάς): Ανδραβίζος Θεόδωρος 9, Αργυράκης, Γούλας 2, Δημητρουλάκος 3(1), Κωνσταντινίδης, Λουλουργάς 10(3), Παντελάτος 1, Σοκολάκης, Στάθης 3, Μπισκίνης 1.

Τι μας άρεσε: Ο Τριτάκης φαίνεται πως θα βοηθήσει τους Kinglooney Tunes ως σύνολο.

Τι δεν μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα των The Roots, στην πρώτη, τρίτη και τέταρτη περίοδο.