01/11/2021
Draft Fathers 8 16 8 16 - 48 -
Gunners 10 17 9 15 - 51 -

Τρίτη κανονιά για τους Gunners!

Τρία στα τρία για τους Gunners στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Draft Fathers με 48-51 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 8-10 υπέρ των Gunners, μετά από 5 πόντους του Πάνια και δίποντα των Ακουμιανάκη – Καραμπέτσου. Ο Βλαχοθανάσης με 4 πόντους και οι Πεπόνης – Παρμακλής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +7, 18-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 24-27, χάρη σε 8 πόντους του Ακουμιανάκη και 7 του Σκαρπέλη. Τους Draft Fathers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Μαστορόπουλου, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Σκληράκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Gunners να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 32-36, με τον Πάνια να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους. Στον αντίποδα, 4 πόντους είχε ο Μαστορόπουλος και από 2 πρόσθεσαν οι Σκληράκης και Βλαχοθανάσης. Σκορ τρίτης περιόδου 32-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Draft Fathers, αν και έκαναν με 33-43, κατάφεραν με 6 πόντους του Ιωακείμ και 5 του Παρμακλή, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 46-45, 1:10 για το φινάλε. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι Gunners ήταν ψύχραιμοι και με δράστες τους Ακουμιανάκη (5π), Ζούρο (5π) και Πάνια (4π), έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 48-51!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 15/38 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/23 βολές, 13/36 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Draft Fathers ο Βλαχοθανάσης με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Gunners ο Ακουμιανάκης με 15 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Draft Fathers (Σκληράκης): Παρμακλής 7, Σκληράκης 7 (1), Βλαχοθανάσης 8, Μαστορόπουλος 12, Μπαρδούλης, Ιωακείμ 10 (1), Πεπόνης 4

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 1, Παπαγεωργίου, Πάνιας 17 (4), Καλογιαννίδης, Ζούρος 6, Ακουμιανάκης 15 (1), Καραμπέτσος 5, Σκαρπέλης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο come back των Draft Fathers στα τελευταία λεπτά!