26/05/2023
ESDDA Graduates 13 9 13 7 - 42 -
Gran Camaria 22 18 21 18 - 79 -

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τα Gran Camaria!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, τα Gran Camaria πραγματοποίησαν την τέταρτη νίκη, καθώς επικράτησαν των ελλιπέστατων ESDDA Graduates με σκορ 42-79! Η ομάδα του κόουτς Αθανασίου την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει τους Μπαμπαμπούλς, σε μια αναμέτρηση που ο νικητής θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση! Στην αντίπερα όχθη η ομαδάρα του Μπάμπη Τσίτσιρα παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα με ρεκόρ 1-4, σε μια διοργάνωση που έτσι και αλλιώς δεν είχαν κάποιον συγκεκριμένο στόχο, πάρα μόνο να ευχαριστηθούν το παιχνίδι! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι φιλοξενούμενοι με τους Περγούλη, Σγουρίδη και Αθανασόπουλο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο με σκορ 13-22! Στον αντίποδα, ο Ζαχαριάδης με 7 πόντους στο ενεργητικό του αποτέλεσε των πρώτο σκόρερ στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι κυανοκίτρινοι ανέβασαν την απόδοση τους, περιόρισαν το αντίπαλο στους εννέα πόντους κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, και με τον Γιώργο Ζαλακώστα να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση ισχύος με σκορ 22-40! Από την πλευρά των γηπεδούχων, o Ζαχαριάδης πρόσθεσε ακόμη 6 πόντους!

Το τρίτο δεκάλεπτο στιγματίστηκε ευχάριστα από τη φάση που μας χάρισε στην εκπνοή του ο ένας και μοναδικός Σταύρος Γουναρίδης. Ο πολύπειρος guard των φιλοξενούμενων πήρε τη πορτοκαλί στις 45 μοίρες, όπλισε, βομβάρδισε και το έσταξε με ταμπλό παρακαλώ, αφήνοντας τον Βασιλάκη Γουναρίδη αποσβολωμένο στο πάγκο να προσπαθεί να καταλάβει τι ακριβώς έχει συμβεί! Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 35-61!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκόρ 42-79!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Φώτιος Περγούλης  με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Ναρλής είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα!

Τα Gran Camaria είχαν 29/69 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 3/7 βολές, 51 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 17 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/42 δίποντα, 2/26 τρίποντα,  8/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 19 λάθη .

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Τσίτσιρας, Ναρλής 16, Ζαχαριαδης 17, Χριστοφόρου 9, Γκάμαρης, Παπακώστας.

Gran Camaria(Αθανασίου): Σταύρος Γουναρίδης 5, Βασίλης Ζαλακώστας 4, Τσακανίκας 8, Σγουρίδης 10, Κουντούρης 4, Καραγιάννης 6, Κουλούρης 3, Περγούλης 14, Αθανασίου 4, Γιώργος Ζαλακώστας 11, Αθανασόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Η τριποντάρα του Σταύρου Γουναρίδη!