08/01/2023
Collectors 13 21 14 17 - 65 -
Capital Con-Trolls 18 10 20 7 - 55 -

Τρίτη νίκη με… οδηγό τον Αναστόπουλο!

Με χαμόγελα ξεκίνησε το 2023 στους Collectors, καθώς η ομάδα στο πρώτο της παιχνίδι τη νέα χρονιά πήρε τη νίκη κόντρα στους Capital Con-Trolls με 65-55. Με τον Αναστόπουλο να είναι ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, οι Collectors κατάφεραν το βράδυ της Κυριακής 8 Ιανουαρίου να πανηγυρίσουν την 3η νίκη τους στο πρωτάθλημα, έχοντας παράλληλα 7 ήττες, ενώ στο ίδιο ρεκόρ (3-7) βρίσκονται πλέον και οι Capital Con-Trolls.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, όμως με το Νίκα κύριο εκφραστή στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-16. Ο Αναστόπουλος με δικές του προσπάθειες κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Capital Con-Trolls να είναι μπροστά με 13-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και αμφότερες οι ομάδες ήθελαν να τρέξουν. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με τον Αγγελομάτη να σκοράρει από τη μία και τους Γούλα και Λυκογιάννη να απαντούν από την άλλη. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βελτίωσαν την άμυνα τους, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και κατάφεραν να φτάσουν στο +6, με τον Αναστόπουλο να διαμορφώνει το 34-28 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν ξανά το προβάδισμα 38-39 με το τρίποντο του Λυκογιάννη. Αυτή η αντεπίθεση, «ξύπνησε» τους Collectors που με ένα σερί 9-2, δια χειρός Χαραλαμπόπουλου και Αναστόπουλου, έφτασαν στο 47-41. Οι Capital Con-Trolls βρήκαν ξανά λύσεις στην επίθεση και έτσι έφεραν το ματς στην ισοπαλία 48-48, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με τον Παπασπύρο να δίνει στην ομάδα του μικρό προβάδισμα για το 56-53. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο ψύχραιμοι στις επιλογές τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και έφτασαν στο 60-55. Στις τελευταίες προσπάθειες τους οι Capital Con-Trolls εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι, ενώ οι Collectors παίρνοντας πόντους και από τις βολές κατάφεραν να διαμορφώσουν το τελικό 65-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αναστόπουλος που μέτρησε 29 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 14 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Οι Collectors είχαν 16/51 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/17 βολές, ενώ μάζεψαν 49 ριμπάουντ. Παράλληλα, μέτρησαν 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη οι Capital Con-Trolls είχαν 13/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/19 βολές, ενώ μάζεψαν και 34 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 7 μπλοκ.

Collectors (Αγγελομάτης): Λαγός, Παπασπύρος 8(3ρ.), Αγγελομάτης 14(5ρ.), Αναστόπουλος 29(14ρ.), Χαραλαμπόπουλος 8(4ρ.), Κλεισούρας 4(10ρ.), Σοφός, Σαβέριος 2(2ρ.)

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Μαρζάβας, Γούλας 7(3ρ.), Θεοδώρου 2(1ρ.), Νίκας 25(13ρ.), Πασπάτης, Μαυράκης 7(7ρ.), Φουρτάκας 2(1ρ.), Λυκογιάννης 12(5ρ.), Κατσάτσος

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Αναστόπουλου που τελείωσε το ματς με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ.