72
86ers 21 22 16 13 - 72 -
Slippers BC 12 19 16 19 - 66 -

Τρίτη σερί νίκη για τους 86ers

Οι 86ers επικράτησαν τους Slippers BC με 72-66 και έκαναν την τρίτη σερί τους νίκη για φέτος. Στην 1η περίοδο οι 86ers πήραν μεγάλη διαφορά, η οποία ήταν οδηγός για το υπόλοιπο. Με εξαιρετικές επιλογές σε επίθεση και άμυνα έκλεισαν το δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 21-12.

Η 2η περίοδος οι δύο ομάδες ήταν πιο αποτελεσματικές κι έτσι ανέβηκε αρκετά το σκορ. Επί μέρους υπήρξε ένα μικρό πλεονέκτημα για τους 86ers οι οποίοι ανέβασαν έστω και λίγο τη διαφορά καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε 43-31 υπέρ τους.

Η 3η περίοδος είχε ισορροπία καθώς στο σκορ του δεκαλέπτου δεν ξέφυγε καμία από τις δύο ομάδες. Η διαφορά των +12 για τους 86ers παρέμεινε στην τελική κόρνα και έκλεισαν με το υπέρ τους 59-47.

Στην 4η περίοδο οι Slippers BC προσπάθησαν να κάνουν την μεγάλη αντεπίθεση. Παρότι κατέβασαν τη διαφορά σε ένα ανταγωνιστικό βαθμό, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Εν τέλει οι 86ers επικράτησαν με 72-66.

Novibet MVP ανακυρήχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Slippers BC ξεχώρισε ο Κισκινίδης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

86ers: Γερολυμάτος 6, Μουτσελής 4, Παναγιωτίδης 10 (2), Ρικούδης 14 (1), Σακκάς 13 (1), Σπυρόπουλος 25 (4), Συμεωνίδης 0

Slippers BC: Αρσένης 6, Καμαράς 7 (1), Κισκινίδης 8, Κυρίμης 4, Μανσούρ 14, Μουστάκης 8, Ναχμιάς 0, Συνιόρογλου 19 (4)