11/11/2019
Αμόκ 13 9 8 22 - 52 -
Collectors 10 12 13 20 - 55 -

Τρίτη στροφή και κορυφή για τους Collectors!

Στην κορυφή του πέμπτου ομίλου της D2-League, παρέα με τους San Anargiri Sperms, παρέμειναν οι Collectors, καθώς επιβλήθηκαν και της Αμόκ με 52-55 και έκαναν το 3/3, αφήνοντας παράλληλα την ομάδα του Καρακιζλή χωρίς ροζ φύλλο!

Με τον Ορφανό να μπαίνει ορεξάτος στο ματς με 11 συνεχόμενους πόντους, η Αμόκ προηγήθηκε με 10-3, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +3, 13-10. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κλεισούρας (5π), Βλαχογεώργης και Χαραλαμπόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, με τους Collectors να φέρνουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 22-22, χάρη σε 7 συνεχόμενους πόντους του Βλαχογεώργη και τριποντάκι του Χαραλαμπόπουλου. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο από 3 πόντους έβαλαν οι Ορφανός – Ιωαννίδης, ενώ ένα δίποντο είχε ο Κλαπής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Συλλέκτες ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο και με δύο τρίποντες βόμβες του Κλεισούρα, 4 πόντους του Βλαχογεώργη και δίποντο του Χαραλαμποπουλου, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων, 30-35. Λίγα πράγματα επιθετικά από την ομάδα του Καραλιζλή σε εκείνο το διάστημα, με τους Γιαννόπουλο (3π), Ορφανό (3π) και Αβαρκιώτη (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 30-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς η Αμόκ προσπέρασε με 41-39, 5:00 για το φινάλε, οι Collectors απάντησαν με 13-2 επιμέρους σκορ, φτάνοντας στο +9 και τελικά επικράτησαν με 52-55, έπειτα από 7 νέους πόντους του Κλεισούρα, 4 του Σαβέριου και βοήθειες των Βλαχογεώργη – Αγγελομάτη. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Αμόκ να γυρίσει το ματς, ωστόσο οι 9 πόντοι του Ορφανού και τα τρίποντα των Αβαρκιώτη (2), Κανταρίδη και Fisherman δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 12/45 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/27 βολές, 15/51 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος για την Αμόκ ο Ορφανός με 26 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 8/16 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 (!) ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Mvp των Collectors ο Βλαχογεώργης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Κλεισούρας με 20 πόντυς και 15 ριμπάουντ!

Αμόκ (Καρακιζλής): Fisherman 3 (1), Κανταρίδης 3 (1), Γιαννόπουλος 5, Ορφανός 26 (2), Μπακόλας 1, Τριγωνόπουλος, Αβαρκιώτης 9 (2), Κλαπής 2, Ιωαννίδης 3, Χρήστου

Collectors (Μιχαηλίδης): Σαβέριος 4, Λάγος 2, Παπαδόπουλος, Αγγελομάτης 5, Βλαχογεώργης 16, Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Κλεισούρας 20 (3), Μιχαηλίδης, Καλαμπάκας

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Κλεισούρα – Βλαχογεώργη των Collectors που νίκησε τη «μάχη» με τον Ορφανό!