07/04/2023
Peristeri Trelleborg 13 16 19 14 - 62 -
New York Fix 21 13 18 15 - 67 -

Τρίτη θέση και τώρα playoff!

Την τρίτη θέση στον τέταρτο όμιλο της Evolution League "κλείδωσαν" το βράδυ της Παρασκευής οι New York Fix καθώς επικράτησαν της Peristeri Trelleborg στο Athens Sports Hall.

Έχοντας εξασφαλίσει την είσοδο στα πλέι οφ, οι Fix μπήκαν χωρίς άγχος στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Καλπακίδη, Σεΐζη, Ζορμπά και Κουτούζο, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-21. Οι αποδεκατισμένοι "Περιστεριώτες", είχαν σε καλή κατάσταση τον Τύρο, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Παρά το λειψό της ρόστερ, η Trelleborg έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Βαγενά, Τύρο και Δαλέζο έκανε την ανατροπή και πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και καλάθια των Πλατανίτη και Ζορμπά προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 29-34.

Μια επανάληψη του δευτέρου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρχικά να παίρνουν το προβάδισμα με τους Παύλου και Δρακόπουλο και τους Fix να απαντούν με την σειρά τους με τους Σεΐζη, Πλατανίτη και Χατζή. Το 48-52 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων και κάνοντας σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεπεράσουν δύσκολα το εμπόδιο της μαχητικής Trelleborg, να κάνουν 14 τις νίκες τους και να τερματίσουν στην τρίτη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, όμως οι πολλές απουσίες τους ήταν αυτές που τους στοίχισαν.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζορμπάς με 9 πόντους (4/5 δίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/51 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/33 δίποντα, 7/37 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 8 (1), Δαλέζος 9 (1), Δρακόπουλος 15 (4), Παύλου 7, Τσίντζας, Τύρος 23

New York Fix (Πλατανίτης): Ζορμπάς 9, Καλπακίδης 6 (2), Κολέτσος, Κουράσης 2, Κουτούζος 6 (2), Παναγόπουλος 2, Παύλου 7 (1), Πλατανίτης 14, Σεΐζης 4, Χαμπεσής, Χατζής 17 (1)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Trelleborg και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στο φινάλε!