08/11/2022
Λύκοι 11 10 7 13 - 41 -
Campeon Εθνικός Star 22 - 6 8 - 36 -

Τρίτο "δάγκωμα" για τους Λύκους!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Λύκους στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τον Campeon Εθνικό Star με 41-36 στο ΣΕΦ και πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Campeon Εθνικός Star στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Ζουρίδη, 5 του Δεληδάκη, 3 του Σέργη και 3 του Γαλάνη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 6-20. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 11, 11-22, με τον Γεωργιάδη να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Χαροκόπο, Ανδρέα Καρακώστα και Κουρούβανη να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λύκοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με τρίποντο του Γεωργιάδη και βοήθειες των Κύλα, Κούβελα και Δρόσου, πλησίασαν στον πόντο, 21-22, εκμεταλλευόμενοι το ολικό black out των αντιπάλων, που κόλλησαν στους 22 πόντους της πρώτης περιόδου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 28-28. Για την ομάδα του Σάββα σκόραραν οι Κούβελας, Κύλας και Κουρούβανης, ενώ για την παρέα του Σιαπάνη βρήκαν στόχο οι Δεληδάκης και Σέργης. Σκορ τρίτης περιόδου 28-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι ήταν καλύτεροι στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Κύλα, Κούβελα και Κουρούβανη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 41-36. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο "Αστέρας" να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, ωστόσο δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ζαφειρόπουλου, Σέργη, Ζουρίδη και Δεληδάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 15/25 βολές, 10/33 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 12/41 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Λύκων ο Κούβελας με 9 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 2/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος του Campeon Εθνικού Star ο Δεληδάκης με 9 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Λύκοι (Σάββας): Στριμπούλης, Αρβανίτης, Γεωργιάδης 6 (1), Δρόσος 3, Καρακώστας Αλ., Καρακώστας Αν. 2, Κούβελας 9, Κουρούβανης 9 (1), Κύλας 8, Χαραλαμπίδης, Σταυρινούδης, Χαροκόπος 4

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Γαλάνης 4, Δεληδάκης 9 (1), Ζαφειρόπουλος 4, Ζουρίδης 10 (1), Λάππας, Κουνελάκης, Σέργης 7, Σιαπάνης 2, Τόλιας, Φλάσκος

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!