23/11/2019
Butchers 10 15 13 14 - 52 -
Draft Fathers 17 16 13 17 - 63 -

Τρίτο ροζάκι με κλασσικό Διαγγελάκη!

Το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Development League πήραν το βράδυ της Πέμπτης στο Μενίδι οι Draft Fathers, καθώς επικράτησαν δίκαια των Butchers με 52-63, αναγκάζοντας τους στην τρίτη τους ήττα, με τον Τάσο Διαγγελάκη να παίρνει για ακόμη μια φορά την παρέα του από το χεράκι με 23 πόντους!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Draft Fathers στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Τσαρούχα, 4 του Αποστολάκη, τρίποντο του Διαγγελάκη και 3 πόντους του Λαφκίδη, προηγήθηκαν με 10-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κορωνιός με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Ρεντούμης και Τάγαρης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Παρμακλή κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 12 πόντων, 12-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 25-33, χάρη σε 8 νέους πόντους του Διαγγελάκη και βοήθειες των Τσαρούχα, Βάθη, Αποστολάκη και Πέτσα. Τους Butchers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κορωνιός και Κουμπούρος με 4 πόντους έκαστος, με τον Ρεντούμη να συνδράμει άλλους 3.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Draft Fathers να χτίζουν εκ νέου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 31-42, έπειτα από 5 ακόμη πόντους του Διαγγελάκη και 4 του Βλαχοθανάση. Οι Χασάπηδες, όμως, για ακόμη μια φορά απάντησαν,  και με 7 πόντους του Κουμπούρου και 4 του Κορωνιού, μείωσαν εκ νέου στους 8, 38-46!

Αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει απειλητικά στους 3, 43-46, οι Draft Fathers διατήρησαν την ηρεμία που είχαν σε όλο το ματς και με ηγέτη τον Διαγγελάκη με 7 πόντους,  6 του Τσαρούχα και 4 του Κανέλλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-63! Πάλεψε για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Λαρεντζάκη, ωστόσο οι 5 πόντοι του Ρεντούμη και τα τρίποντα των Φωτεινού – Καουκάκη δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/26 βολές, 16/43 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/15 βολές, 20/40 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Butchers ο Κορωνιός με 15 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 5/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Mvp των Draft Fathers σε ακόμη ένα ματς ο Διαγγελάκης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/7 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Butchers (Λαρεντζάκης): Τάγαρης 2, Φωτεινός 5 (1), Καουκάκης 3 (1), Λειβαδάρης 2, Κουμπούρος 11 (1), Ρεντούμης 12, Κορωνιός 15, Βαφειάδης, Σιώκης 2

Draft Fathers (Παρμακλής): Βάθης 2, Τσαρούχας 14, Λαφκίδης 5, Σκληράκης 1, Βλαχοθανάσης 6, Διαγγελάκης 23 (4), Αποστολάκης 6, Πέτσας 2, Κανέλλος 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Draft Fathers μέσα στο ζωγραφιστό με 20/40 προσπάθειες και 15 περισσότερα ριμπάουντ από τον αντίπαλο!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 15 χαμένες βολές των πράσινων, οι οποίες θα μπορούσαν να κρίνουν μέχρι και το ματς!