30/10/2021
La Bola De Papel 13 15 11 15 - 54 -
Los Lampriniers 12 7 9 13 - 41 -

Τρίτωσε το καλό για τους La Bola De Papel!

Τρία στα τρία για τους La Bola De Papel στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Los Lampriniers με 54-41 στο κλειστό του Κολωνού!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι La Bola De Papel έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια τους με 13-12, χάρη σε 5 πόντους του Κούτρα, 4 του Τσουκάλη και 4 του Οικονόμου. Ο Ρίζος με 4 πόντους και οι Γκόλιας – Μπελιβανάκης με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Τσουκάλη με 9 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 28-19. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Los Lampriniers στο δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τον Ρίζο να ευστοχεί για δεύτερη φορά από την περιφέρεια, φτάνοντας έτσι τους 7 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 4 πόντους του Τσουκάλη και τρίποντο του Κούτρα, οι La Bola De Papel βρέθηκαν στο +11, 39-28. Τους φιλοξενούμενους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γκόλιας με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 39-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μαρινάκη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με τον Τσουκάλη να σημειώνει νέους 6 πόντους και τον Κοντίνο να προσθέτει 4, επικράτησε εύκολα με 54-41. Για τους Los Lampriniers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνόπουλος και Βαμβακάς με 5 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 18/56 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/17 βολές, 7/36 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των La Bola De Papel ο Τσουκάλης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 8/12 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Γκόλιας με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης 23 (1), Τζαναβάρας 2, Κοντίνος 4, Γκιουλμπαξιώτης 2, Μαρινάκης 4, Οικονόμου 6, Κούτρας 11 (2), Μαύρης 2

Los Lampriniers (Γρύλλης): Ρίζος 8 (1), Μπελιβανάκης 6 (1), Γρύλλης, Βαμβακάς 7 (1), Γκόλιας 8 (2), Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Μιχάλη Τσουκάλη!