22/03/2023
West Kings 15 23 6 14 - 58 -
Deportivo Faliro 13 15 6 18 - 52 -

«Τρίτωσε» το καλό για τους West Kings!

Σε έναν αγώνα που οι Deportivo Faliro Mera είχαν το ισχυρότερο κίνητρο - καθώς κυνηγάνε τα playoff, αλλά τους… κυνηγάνε και οι ομάδες από κάτω που παλεύουν να σώσουν την κατηγορία – , οι West Kings εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοι τους είχαν μόνο πέντε διαθέσιμους παίκτες και επέβαλλαν την ανωτερότητα τους καταφέρνοντας να κερδίσουν σχετικά άνετα το παιχνίδι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Deportivo να ξεκινάνε με φόρα και τους West Kings να δείχνουν άνευροι. Κάπως έτσι οι Deportivo προηγήθηκαν στο σκορ και ανάγκασαν τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας να αλλάξει ολόκληρη (!) την πεντάδα του. Κάπου εκεί οι Kings ξύπνησαν και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Kings μπήκαν πιο δυνατά αντιμετωπίζοντας με απόλυτη επιτυχία την άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους. Κοζομπόλης και Βήττας έδωσαν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα αλλά γενικότερα η επίθεση των «βασιλιάδων» λειτουργούσε αρκετά καλά. Από την άλλη οι Deportivo περίμεναν πολλά από τον Τσάβαλο, ο οποίος ανταποκρίθηκε αλλά μέχρι ένα σημείο. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με 38-28 υπέρ των West Kings.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολύ χαμηλό δείκτη στο σκοράρισμα και για τις δύο ομάδες. Κυριάρχησαν οι άμυνες και τα λάθη και χωρίς να γίνουν πάρα πολλά πράγματα η διαφορά παρέμεινε στους 10 πόντους, 44-34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Deportivo ήξεραν ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν, μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και τα έδωσαν όλα προσπαθώντας να κερδίσουν ότι καλύτερο μπορούν από το ματς. Ο Τσάβαλος έβαλε μεγάλα σουτ, Κακαλέτρης και Κοντογιάννης βοήθησαν σημαντικά, αλλά οι West Kings απαντούσαν συνεχώς άλλοτε με τον Κοζομπόλη, άλλοτε με τα τρίποντα του Τσεμπέρη, τη δύναμη του Δακουτρού ή τις εμπνεύσεις του Βήττα. Οι Deportivo έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ αλλά όταν μείωσαν στους 6 ήταν ήδη αργά αφού απέμενε πλέον ένα λεπτό για τη λήξη, με τους West Kings να κρατάνε γερά και να παίρνουν εν τέλει τη νίκη χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε μόλις 15:15.

Οι West Kings είχαν 16/34 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 5/6 βολές, 41 ριμπάουντ και 19 ασίστ για 12 λάθη. Από την άλλη οι Deportivo Faliro Mera είχαν 9/28 δίποντα, 10/43 τρίποντα, 4/8 βολές, 48 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 5 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 13 (1), Γεωργούσης 3 (1), Δακουτρός 8, Κοζομπόλης 11 (10 ριμπ.), Κυρμίζογλου 2, Παναγιωτάκης, Πεζούλας 3 (1), Ρουμελιώτης 5 (1), Σταυρούλης 4, Τσεμπέρης 9 (3), Φωτόπουλος

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Κακαλέτρης 15 (3), Κοντογιάννης 9 (1), Μαρινάκης 3 (1), Παύλου 4 (1), Τσάβαλος 21 (4)

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των Deportivo που πάλεψαν μέχρι το τέλος με πέντε μόλις παίκτες απέναντι σε μια ομάδα που είναι από τα φαβορί της κατηγορίας.