24/09/2023
Retro Pacers 20 21 15 17 - 73 -
Collectors - 8 8 14 - 34 -

Τρίβει τα χέρια του ο Χριστοδουλόπουλος για τους φετινούς Retro!

Βραδάκι Κυριακής στο Μαζαράκης, οι Retro Pacers του σκακιστή Χριστοδουλόπουλου επιβλήθηκαν με 73-34 τον Collectors, εκμεταλλευόμενοι το απόλυτο πρώτο δεκαπεντάλεπτο τους σε άμυνα και επίθεση.

Ιδιαίτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς οι Retro κράτησαν στο μηδέν τους Collectors για όλο το δεκάλεπτο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου βρήκε γρήγορα λύσεις στην επίθεση, και με 7 πόντους του Μπουρμπόν, 5 του Βέλλη, 4 του Αναγνωστόπουλου και ένα τριποντάκι του Καζαφέρη, ξέφυγαν με 20 πόντους.

Οι Collectors δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ ούτε στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Χριστοδουλόπουλου και διεύρυναν την ήδη μεγάλη διαφορά τους με 4 πόντους του Καζαφέρη και του Γεωργάρα καθώς και με τους πέντε του Κοκκώνη. Ο Αγγελομάτης έσπασε το ρόδι για τους Collectors , για να τον ακολουθήσουν οι δύο πόντοι του Xαραλαμποπούλου και του Μιχαηλίδη. Σκορ πρώτου ημιχρόνου, 41-8!

Στο δεύτερο μέρος, ο Γαζεπιδης βρήκε το χέρι του από τα 6,75, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα, ενώ από την άλλη οι Retro με 6 πόντους του Γεωργάρα και δύο του Mπουρμπόν συνέχισαν να προκαλούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Αγγελομάτη από τους Collectors να πετυχαίνει 7 πόντους και το Χαραλαμπόπουλο και τον Κλεισούρα από τρεις. Οι Retro βρήκαν σκορ με έξι διαφορετικούς παίκτες και highscorer τον Καζαφέρη (5π.), παίρνοντας τελικά την πρώτη τους Νίκη στο θεσμό του κυπέλλου με 7334

Betsson MVP για τους Retro Pacers αναδείχτηκε ο Θοδωρής Μπουρμπόν, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 10, Βέλλης 9 (6ασ.), Βασιλειάδης 4, Γεωργάρας 12 (8ριμπ.), Καζαφέρης 14 (8ριμπ.), Κοκκώνης 10, Πουλαδάκης, Μπουρμπόν 14

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 7, Γαζεπίδης 4, Κούδας 7 (11ριμπ.), Λαγός 1, Χαραλαμπόπουλος 5, Κλεισούρας 3, Μιχαηλίδης 2

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία σε άμυνα και επίθεση των Retro