Retro Pacers 5 14 9 12 - 40 -
Collectors 27 10 16 12 - 65 -

Τρομακτικοί και αήττητοι οι Collectors!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν την αναμέτρηση με τους Retro Pacers οι Collectors στην Ζωφριά και παρέμειναν αήττητοι στην Evolution League.

Έχοντας ψυχολογία από τις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 5-27. Κάκιστη ήταν η συνολική παρουσία των γηπεδούχων καθώς δεν προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι "Συλλέκτες" να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να διατηρούν την διαφορά σε... δυσθεώρητα επίπεδα, με τους Κούδα, Π. Αναστόπουλο, Αγγελομάτη και Κυριάκου να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους. Οι Ιωαννίδης και Καζαφέρης ήρθαν από τον πάγκο και "ξύπνησαν" τους συμπαίκτες τους από τον... λήθαργο, όμως η αμυντική τους λειτουργία συνέχισε να προβληματίζει. Σκορ ημιχρόνου, 19-37.

Οι Collectors δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι στην επανάληψη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-16, με τους Κ. Αναστόπουλο και Κούδα και διεύρυναν το προβάδισμά τους (28-53). Η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου κυμάνθηκε ξανά σε ρηχά νερά και βγήκε και τυπικά εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το rotation και δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά προσπάθησαν με τον Ιωαννίδη να κερδίσουν τις... εντυπώσεις. Το τελικό σκορ ήταν.. με τους Collectors να κάνουν το 6/6 στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κούδας με 21 πόντους (10/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/34 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/52 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 3, Βασιλειάδης 8, Ιωαννίδης 13 (3), Καζαφέρης 5 (1), Κεστεκίδης, Κουφόπουλος 6 (1), Μπουρμπόν 1, Πουλαδάκης, Σέμπογλου 4

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 8, Κ. Αναστόπουλος 18 (1), Π. Αναστόπουλος 4, Γαζεπίδης 4, Κούδας 21, Κυριάκου 11, Μιχαηλίδης, Νικητόπουλος, Τσατσάνης 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυρίαρχη εμφάνιση των Collectors σε όλες τις μεριές του παρκέ.