24/10/2022
TECHbuddy - - - - - 70 -
Bar Χελώνα - - - - - 29 -

Τρομακτική εμφάνιση και επιβλητική νίκη για τους Tech Buddy

Τι κι αν ήταν πρεμιέρα; Τι κι αν οι Tech Buddy είχαν να δώσουν αγώνα για το Basketaki από τον περασμένο Μάιο. Οι νταμπλούχοι της Master League πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή εμφάνιση, κέρδισαν άνετα τη Barχελώνα (70-29) και έδειξαν πως για ακόμα μια σεζόν οι στόχοι τους είναι πολύ υψηλοί και ταβάνι τους... ο ουρανός.

Το παιχνίδι στο «Promitheas Park»...τελείωσε πριν καλά καλά ξεκινήσει. Το αρχικό 0-4 της Barχελώνα μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 15-4, με τους νταμπλούχους να βγάζουν εντυπωσιακούς αυτοματισμούς, υπέροχες συνεργασίες και να βρίσκουν πληθώρα επιλογών, πράγμα σπάνιο, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε ένα πρώιμο στάδιο της σεζόν.

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Με τον Λιούρδη να δημιουργεί και να εκτελεί με τρομερή συνέπεια, τον Λαγοπάτη να κάνει ένα πολύ μεστό ματς και τη Barχελώνα να έχει ως μοναδικό αντίβαρο την πολύ καλή παρουσία του Σπανού, η διαφορά αυξανόταν με γεωμετρική πρόοδο, με το ημίχρονο να κλείνει με τους Tech Buddy στο +22 (35-13).

Στο δεύτερο μέρος τίποτα δεν άλλαξε, αφού οι Tech Buddy δεν έδειχναν διατεθειμένοι να αφήσουν το πόδι από το γκάζι. Παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες τους και παίζοντας φανταστική άμυνα, δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στη Barχελώνα να πιστέψει ότι έχει κάποια τύχη από το ματς. Η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-19 και τους Tech Buddy να οδεύουν σε έναν υγιεινό περίπατο.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα, εν όψει των επόμενων αγώνων τους και το τελικό 70-29 ήταν το επιστέγασμα της ανωτερότητας των Tech Buddy, οι οποίοι έδειξαν πως πάνε και φέτος για μεγάλα πράγματα.

Βetsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Από την Barχελώνα διασώθηκε ο Γιώργος Σπανός, ο οποίος σκόραρε τους 12 από τους 29 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές είχαν 21/40 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 16/26 βολές, 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη, οι ηττημένοι είχαν 11/42 δίποντα, 0/19 τρίποντα, 7/17 βολές, 25 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Tech Buddy: Αγγελόπουλος 13, Αμπατζής 7, Γεράνιος 1, Γεωργιόπουλος 7, Λαγοπάτης 11, Λιούρδης 8, Λύρας 6, Μπρίνιας 0, Παπαδημητρόπουλος 10, Παύλος 7

Barχελώνα: Κακλαμάνης 2, Λίτης 1, Μουλαγιάννης 9, Παπαδόπουλος 0, Σίνος 3, Σινογιώργος 0, Σπανός 12, Σταθόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός και επιθετική πολυφωνία των Tech Buddy. παρότι επρόκειτο για αγώνα πρεμιέρας